مراقبت از بدن

خواص و مضرات موز برای سلامتی

خواص و مضرات موز برای سلامتی

موز یکی از محبوب ترین میوه ها در سراسر جهان است. موز حاوی مواد مغذی ضروری هستند که می توانند تأثیر محافظتی بر سلامت داشته باشند. خوردن موز می تواند به کاهش فشار خون کمک کند و ممکن است خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهد.

در این مقاله به بررسی خواص و مضرات موز برای سلامتی می پردازیم.

فواید موز برای سلامتی

فواید موز برای سلامتی

در بخش‌های زیر برخی از فواید موز سلامتی را بررسی خواهیم کرد.

  • فشار خون

منبع معتبر انجمن قلب آمریکا (AHA) مردم را تشویق می کند که مصرف نمک یا سدیم خود را کاهش دهند و مصرف غذاهای حاوی پتاسیم را افزایش دهند. پتاسیم می تواند به مدیریت فشار خون و کاهش فشار بر روی سیستم قلبی عروقی کمک کند. طبق اطلاعات تغذیه ای، یک موز متوسط تقریباً 9 درصد از نیاز روزانه فرد به پتاسیم را تأمین می کند.

  • آسم

مطالعه ای در سال 2007 نشان داد که خوردن موز ممکن است به جلوگیری از خس خس سینه در کودکان مبتلا به آسم کمک کند. یکی از دلایل این امر می تواند محتوای آنتی اکسیدانی و پتاسیم موجود در موز باشد. با این حال، تحقیقات بیشتری برای تایید این یافته ها مورد نیاز است.

  • سرطان

تحقیقات آزمایشگاهی منبع معتبر نشان داده است که لکتین، پروتئینی که در موز وجود دارد، ممکن است به جلوگیری از رشد سلول‌های سرطان خون کمک کند. لکتین به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند. آنتی اکسیدان ها به بدن کمک می کنند تا مولکول های معروف به رادیکال های آزاد را حذف کند. اگر رادیکال های آزاد بیش از حد ایجاد شود، آسیب سلولی می تواند رخ دهد که به طور بالقوه منجر به سرطان می شود. در سال 2004، محققان خاطرنشان کردند که کودکانی که موز، آب پرتقال یا هر دو مصرف می‌کنند کمتر در معرض خطر ابتلا به سرطان خون هستند. نویسندگان مطالعه پیشنهاد کردند که این می تواند به دلیل محتوای ویتامین C باشد، زیرا این نیز دارای خواص آنتی اکسیدانی است.

سرطان

  • سلامت قلب

موز حاوی فیبر، پتاسیم، فولات و آنتی اکسیدان هایی مانند ویتامین C است. همه اینها از سلامت قلب حمایت می کنند. یک بررسی در سال 2017 نشان داد که افرادی که از رژیم غذایی با فیبر بالا پیروی می کنند نسبت به افرادی که از رژیم غذایی کم فیبر استفاده می کنند، خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی کمتری دارند. افرادی که فیبر بیشتری مصرف می‌کردند، سطوح پایین‌تری از لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) یا کلسترول بد داشتند.

  • دیابت

انجمن دیابت آمریکا خوردن موز و سایر میوه ها را به دلیل داشتن فیبر توصیه می کند. آنها اشاره می کنند که خوردن فیبر می تواند به کاهش سطح قند خون کمک کند. نویسنده یک بررسی در سال 2018 به این نتیجه رسید که خوردن یک رژیم غذایی با فیبر بالا می تواند خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را کاهش دهد و ممکن است قند خون را در افرادی که قبلاً به این بیماری مبتلا هستند کاهش دهد.

  • سلامت دستگاه گوارش

موز حاوی آب و فیبر است که هر دو باعث منظم بودن و تقویت سلامت گوارش می شوند. یک موز متوسط تقریباً 10 درصد از نیاز روزانه فرد به فیبر را تأمین می کند.

موز همچنین بخشی از رویکردی است که به عنوان منبع معتبر رژیم غذایی BRAT شناخته می شود که برخی از پزشکان آن را برای درمان اسهال توصیه می کنند.

اسهال می تواند منجر به از دست دادن آب و الکترولیت هایی مانند پتاسیم شود. موز می تواند جایگزین این مواد مغذی شود. بر اساس یک مطالعه در سال 2012، غذاهای با فیبر بالا می توانند باعث نفخ، گاز و گرفتگی معده در افراد مبتلا به بیماری التهابی روده (IBD) شوند. با این حال، نویسندگان نتیجه گرفتند که موز ممکن است علائم را بهبود بخشد. بنیاد کرون و کولیت آمریکا موز را به عنوان یک میان وعده در برنامه غذایی خود توصیه می کند.

  • حفظ حافظه و تقویت خلق و خو

موز حاوی تریپتوفان است: اسید آمینه ای که ممکن است به حفظ حافظه کمک کند، توانایی فرد را برای یادگیری و به خاطر سپردن چیزها تقویت کند و خلق و خو را تنظیم کند.

  • پتاسیم

موز سرشار از مواد معدنی پتاسیم است. پتاسیم به حفظ سطح مایع در بدن کمک می کند و حرکت مواد مغذی و مواد زائد را به داخل و خارج سلول ها تنظیم می کند. پتاسیم همچنین به عضلات کمک می کند تا منقبض شوند و سلول های عصبی پاسخ دهند. ضربان قلب را به طور منظم نگه می دارد و می تواند اثر سدیم بر فشار خون را کاهش دهد. پتاسیم ممکن است خطر تشکیل سنگ کلیه را با افزایش سن کاهش دهد. به نوبت خود، کلیه های سالم اطمینان حاصل می کنند که مقدار مناسبی از پتاسیم در بدن باقی می ماند. یک موز متوسط حاوی 422 میلی گرم پتاسیم است. بهتر است سعی کنید پتاسیم را از منابع غذایی مانند موز دریافت کنید. در غیر این صورت، مکمل های پتاسیم برای خرید آنلاین در دسترس هستند.

پتاسیم

  • تقویت بینایی

یکی از دلایلی که موز می تواند بع سلامت چشم ها کمک کند این است که این میوه حاوی مقادیر غنی از ویتامین های A و C می باشد که هر دوی این ویتامین ها برای سلامت چشم ها ضروری هستند. علاوه بر این بتاکاروتن و لوتئین موجود در موز می توانند باعث تقویت بینایی چشم ها شوند.

ارزش غذایی موز

جدول زیر میزان هر ماده مغذی را در یک منبع معتبر موز متوسط نشان می دهد. همچنین نشان می‌دهد که طبق دستورالعمل‌های رژیم غذایی ۲۰۱۵–۲۰۲۰، یک بزرگسال چقدر به هر ماده مغذی نیاز دارد. نیازها بسته به جنس و سن افراد متفاوت است.

مقدار مواد مغذی در یک موز نیاز روزانه (بزرگسالان)
انرژی (کالری) 105 1800-3000
کربوهیدرات (گرم) 25 شامل 14.4 گرم شکر 130
فیبر (گرم) 3.1 25.2 -33.6
پروتئین (گرم) 1.3 46- 56
منیزیم (میلی گرم) 31.9 320- 420
فسفر (میلی گرم) 26 700
پتاسیم (میلی گرم) 422 4700
سلنیوم (میکرو گرم) 1.9 55
کولین (میلی گرم) 11.6 425- 550
ویتامین C (میلی گرم) 10.3 75- 90
فولات (میکرو گرم) 23.6 400
بتا کاروتن (میکرو گرم) 30.7
آلفا کاروتن (میلی گرم) 29.5

مضرات موز برای سلامتی

برخی از افراد باید مراقب باشند که زیاد موز مصرف نکنند.

بتابلوکرها: پزشکان اغلب این داروها را برای کاهش خطر عوارض مرتبط با بیماری قلبی عروقی تجویز می کنند. بتا بلوکرها می توانند سطح پتاسیم را در خون افزایش دهند.

مصرف بیش از حد پتاسیم می تواند برای کسانی که کلیه هایشان به طور کامل کار نمی کند مضر باشد. اگر کلیه ها نتوانند پتاسیم اضافی را از خون خارج کنند، ممکن است کشنده باشد. افرادی که از بتابلوکرها استفاده می کنند باید غذاهای حاوی پتاسیم بالا مانند موز را در حد اعتدال مصرف کنند.

آلرژی: موز ممکن است باعث واکنش آلرژیک در برخی افراد شود. هرکسی که احساس خارش، کهیر، تورم، خس خس سینه یا مشکل در تنفس دارد باید فوراً به دنبال کمک پزشکی باشد. یک واکنش شدید می تواند منجر به آنافیلاکسی شود که می تواند زندگی را تهدید کند.

میگرن: موز ممکن است باعث میگرن با منبع مطمئن در برخی افراد شود.

همانطور که گفته شد…

موز یک میوه محبوب است که حاوی مواد مغذی ضروری است که به حفظ سلامت فرد کمک می کند.

شایان ذکر است که در حالی که مواد مغذی موجود در موز می تواند سلامتی را تقویت کرده و از بیماری ها جلوگیری کند، خوردن موز ممکن است تأثیر یکسانی بر همه افراد نداشته باشد.

با این حال، رژیم غذایی سرشار از میوه ها و سبزیجات تازه، طیف وسیعی از مواد مغذی ضروری را فراهم می کند که می تواند به حفظ سلامت فرد کمک کند.

لینک مرجع:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/271157

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *