مراقبت از بدن

خواص شگفت انگیز چای سبز

خواص شگفت انگیز چای سبز

سال ها است که مردم از خواص شگفت انگیز چای سبز که بر سلامتی تاثیر مثبت می گذارد آشنا شده اند. مطالعات نشان می دهد که مصرف چای سبز می تواند بر سلامت پوست تأثیر مثبت بگذارد، به کاهش وزن کمک کند و خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را کاهش دهد. طبق گزارش موسسه بین المللی توسعه پایدار، چای بعد از آب دومین نوشیدنی پرمصرف در جهان است. همه انواع چای، به جز گیاهی، از برگ های خشک بوته کاملیا سیننسیس دم می شوند. میزان اکسیداسیون برگ ها نوع چای را تعیین می کند.

چای سبز از برگ های اکسید نشده تهیه می شود و یکی از کم فرآوری شده ترین انواع چای است. به همین دلیل حاوی بیشترین آنتی اکسیدان ها و پلی فنول های مفید است.

در این مقاله به بررسی خواص شگفت انگیز چای سبز می پردازیم.

فواید اصلی چای سبز 

مردم چین و هند از چای سبز در طب سنتی برای کنترل خونریزی و التیام زخم ها، کمک به هضم غذا، بهبود سلامت قلب و روان و تنظیم دمای بدن استفاده می کردند.

فواید اصلی چای سبز 

مطالعات نشان می دهد که چای سبز ممکن است اثرات مثبتی بر کاهش وزن، اختلالات کبدی، دیابت نوع 2، بیماری آلزایمر و غیره داشته باشد.

با این حال، توجه به این نکته مهم است که قبل از اینکه دانشمندان بتوانند به طور قطعی این مزایای سلامتی احتمالی را اثبات کنند، شواهد بیشتری لازم است.

 • پیشگیری از سرطان

در کشورهایی که مصرف چای سبز زیاد است، میزان برخی سرطان ها کمتر است. با این حال، مطالعات انسانی شواهد ثابتی برای اثبات اینکه نوشیدن چای سبز خطر کلی سرطان را کاهش می دهد نشان نداده است.

با این حال، استفاده موضعی از عصاره های پلی فنول چای سبز ممکن است در محافظت از پوست در برابر اشعه UVB نقش داشته باشد. مطالعات مزایای بالقوه پلی فنول های چای را در پیشگیری شیمیایی از سرطان پوست ناشی از UVB نشان داد.

مطالعات انجام شده برخی از اثرات مثبت بر انواع سرطان های زیر را پیشنهاد کرده اند:

 • سینه
 • مثانه
 • تخمدان
 • کولورکتال (روده)
 • مری
 • ریه
 • پروستات
 • پوست
 • معده

 

 • کاهش وزن

بررسی چندین مطالعه نشان داد که کاتچین‌های موجود در چای سبز و کافئین ممکن است در افزایش متابولیسم انرژی نقش داشته باشند که ممکن است منجر به کاهش وزن شود.

مطالعات در رابطه با متاآنالیز بیشتر از چندین مکانیسم مختلف کاهش وزن ناشی از پلی فنول های چای نشان داد: که کاتچین ها و کافئین به طور هم افزایی اثرات کاهش وزن ایجاد می کنند، برخلاف اینکه آنها نتیجه کافئین به تنهایی هستند.

با این حال، تأثیر نوشیدن چای سبز بر کاهش وزن بعید است که اهمیت بالینی داشته باشد. اکثر مطالعاتی که تغییرات جزئی در متابولیسم نشان داده اند از عصاره چای سبز با غلظت بسیار بالای کاتچین استفاده می کنند.

کاهش وزن

 • شرایط التهابی پوست

چای سبز دارای خواص ضد التهابی است. مروری بر مطالعات بالینی انسانی و آزمایش‌های سلولی و حیوانی نشان داد که چای سبز و جزء اصلی آن، اپی گالوکاتچین-3-گالات (EGCG)، اثرات ضد التهابی قابل‌توجهی دارند.

تجزیه و تحلیل استفاده از عصاره چای در لوازم آرایشی این موضوع را تایید کرد. محققان تشخیص دادند که محلول هایی از جمله عصاره چای وقتی به صورت موضعی استفاده شوند، پاسخ های ضد التهابی را افزایش می دهند. آنها همچنین دریافتند که میکروسیرکولاسیون پوست در نواحی آسیب دیده بهبود یافته است.

 • سلامت قلب

مطالعه نشان داد که مصرف چای سبز با کاهش مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی عروقی مرتبط است. با مطالعات گسترده محققان به این نتیجه رسیدند که مصرف چای سبز با پیامدهای مطلوبی در رابطه با خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی و ایسکمیک مرتبط است.

بررسی‌های جداگانه همچنین نشان داد که پلی فنول‌های موجود در چای سبز ممکن است فشار خون را کاهش دهد، التهاب را کاهش دهد و عملکرد اپیتلیال را بهبود بخشد، که می‌تواند به کاهش خطر بیماری قلبی در افراد دارای اضافه وزن یا چاقی کمک کند.

سلامت قلب

 • کاهش کلسترول

یک بررسی در سال 2011 نشان داد که مصرف چای سبز، چه به صورت نوشیدنی یا به شکل کپسول، با کاهش قابل توجه اما متوسط کلسترول کل لیپوپروتئین با چگالی کم مرتبط است.

 • خطر سکته مغزی

به نظر می رسد نوشیدن منظم چای سبز یا قهوه با کاهش خطر سکته مغزی مرتبط است. انجمن قلب آمریکا (AHA) بیان کرد که گنجاندن چای سبز در رژیم غذایی روزانه افراد ممکن است با یک تغییر کوچک اما مثبت در خطر سکته مغزی مرتبط باشد.

 • دیابت نوع 2

مطالعات در مورد رابطه بین چای سبز و دیابت متناقض بوده است. برخی خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را در افرادی که چای سبز می نوشند نسبت به افرادی که چای نمی نوشند کمتر پیشنهاد کرده اند. یک مرور از 17 کارآزمایی تصادفی شده شاهد ارتباط بین مصرف چای سبز و کاهش گلوکز ناشتا و سطح انسولین ناشتا را نشان داد. بررسی بیشتر از مطالعات پلی فنول رژیم غذایی نیز چای سبز را به عنوان بخشی از الگوی غذایی مدیترانه ای با کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 مرتبط کرد. با این حال، مطالعات دیگر هیچ ارتباطی بین مصرف چای و دیابت پیدا نکرده اند.

دیابت نوع 2

 • تقویت حافظه

برخی تحقیقات نشان داده اند که چای سبز می تواند حافظه و سایر عملکردهای شناختی فرد را تقویت کند. این مطالعه نشان داد که چای سبز می تواند در درمان اختلالات شناختی مرتبط با شرایط عصبی روانی مانند زوال عقل امیدوارکننده باشد. یک متاآنالیز از مطالعات مشاهده‌ای نشان داد که نوشیدن روزانه چای با کاهش خطر اختلال شناختی و اختلال شناختی خفیف مرتبط است.

 • بیماری آلزایمر

در مطالعه‌ای که روی سلول‌های لوله آزمایش انجام شد، محققان اثر بخشی از چای سبز، عصاره چای سبز (CAGTE) را آزمایش کردند تا ببینند چگونه بر پروتئین کلیدی در بیماری آلزایمر تأثیر می‌گذارد.

این آزمایش‌ها از CAGTE برای نشان دادن فیتوکمیکال‌های چای سبز به‌طور بالقوه پس از هضم دستگاه گوارش فوقانی و سلول‌های PC12 متمایز به عنوان مدلی برای سلول‌های عصبی استفاده کردند.

محققان دریافتند که در غلظت‌های بالا، CAGTE قادر به محافظت از سلول‌ها در برابر رادیکال‌های آزاد مضر و پپتیدهای بتا آمیلوئید است که ممکن است در ایجاد بیماری آلزایمر نقش داشته باشند. با این حال، غلظت مورد استفاده آنها بسیار بیشتر از آن چیزی بود که در بدن انسان یافت می شود.

مزایای دیگر

مطالعات دیگر نشان داده اند که چای سبز ممکن است به پیشگیری از حفره های دندانی، استرس و خستگی مزمن، درمان بیماری های پوستی و بهبود آرتریت با کاهش التهاب کمک کند.

انواع چای سبز

چای سبز در انواع و اشکال مختلف موجود است، از جمله:

 • بسته بندی که با شکر یا یک شیرین کننده مصنوعی شیرین شده است.
 • چای کیسه ای تکی
 • برگ شل
 • پودر فوری
 • مکمل های چای سبز، به شکل کپسول یا به صورت عصاره مایع

انواع چای سبر

عوارض و خطرات مصرف چای سبز

در بزرگسالان، عوارض جانبی کمی در ارتباط با نوشیدن چای سبز وجود دارد.

با این حال، توجه به خطرات و عوارض زیر ضروری است:

حساسیت به کافئین: افراد مبتلا به حساسیت شدید به کافئین ممکن است پس از نوشیدن چای سبز دچار بی خوابی، اضطراب، تحریک پذیری، حالت تهوع یا ناراحتی معده شوند.

آسیب کبدی: مصرف غلظت بالای عصاره چای سبز ممکن است در موارد نادر بر سلامت کبد تأثیر منفی بگذارد.

سایر محرک ها: اگر فردی چای سبز را در کنار داروهای محرک مصرف کند، می تواند فشار خون و ضربان قلب او را افزایش دهد.

اکثر تحقیقات پیشنهاد کرده اند که موارد نادر آسیب کبدی ناشی از مصرف عصاره چای سبز واکنش های خاص هستند. 

سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) مکمل های چای سبز را تنظیم نمی کند. در نتیجه، این مکمل‌ها ممکن است حاوی مواد دیگری باشند که برای سلامتی ناامن هستند یا مزایای سلامتی اثبات‌نشده‌ای دارند.

همیشه قبل از شروع هر رژیم گیاهی یا مکمل با پزشک مشورت کنید.

همانطور که گفته شد…

چای سبز ممکن است فواید زیادی برای سلامتی داشته باشد. به عنوان مثال، ممکن است به کاهش وزن، التهاب پوست و دیابت نوع 2 کمک کند. برخی تحقیقات همچنین مصرف چای سبز را با بهبود سلامت قلب و عروق مرتبط می‌دانند.

چای سبز یکی از بالاترین غلظت آنتی اکسیدان ها را در بین هر چای دارد. به طور طبیعی کالری کمی دارد و حاوی کافئین کمتری نسبت به چای سیاه و قهوه است.

لینک مرجع:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/269538

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *