مراقبت از بدن

خواص شگفت‌انگیز آب برنج برای پوست

خواص شگفت‌انگیز آب برنج برای پوست

بسیاری از مردم از آب برنج برای بهبود ظاهر پوست یا برای تسکین بیماری هایی مانند اگزما استفاده می کنند. برخی از شرکت های زیبایی ادعا می کنند که آب برنج دارای خواص ضد پیری است، اما شواهد علمی کمی برای تایید این ادعاها وجود دارد.

آب برنج شامل مایع نشاسته ای است که پس از خیساندن یا جوشاندن برنج باقی می ماند. خواص شگفت‌انگیز آب برنج برای پوست بسیار زیاد است که یک فرد می تواند آب برنج را در خانه درست کند یا محصولات مراقبت از پوست حاوی آب برنج را خریداری کند.

این مقاله به بررسی خواص شگفت‌انگیز آب برنج برای پوست می پردازیم.

خواص آب برنج برای پوست

آب برنج ممکن است فوایدی برای پوست داشته باشد. با این حال، مطالعات کمی با کیفیت بالا در مورد اثرات آب برنج در حال حاضر وجود دارد. برای اثبات اینکه آب برنج دارای فواید قابل توجهی است، دانشمندان باید مطالعات مقیاس بزرگتری را انجام دهند.

  • آنتی اکسیدان ها

برنج حاوی آنتی اکسیدان هایی مانند اینوزیتول است. آنتی اکسیدان ها به مبارزه با اثرات رادیکال های آزاد، که مولکول های فراری هستند که می توانند به سلول های بدن آسیب برسانند، کمک می کنند. شرکت ها اغلب آنتی اکسیدان ها را به محصولات مراقبت از پوست اضافه می کنند.

یک مطالعه کوچک در سال 2018 با 12 شرکت‌کننده، ژل آب برنج را به مدت 28 روز روی پوست آزمایش کرد. محققان دریافتند که برنج دارای همان فعالیت آنتی اکسیدانی اسید اسکوربیک یا ویتامین C است.

  • کاهش پیری پوست

شواهد محدودی وجود دارد مبنی بر اینکه آب برنج ممکن است پیری پوست را کاهش داده یا به تاخیر بیندازد.

مطالعه سال 2018 همچنین نشان داد که آب برنج فعالیت الاستاز را کاهش می دهد، آنزیمی که در پیری پوست نقش دارد. این نشان می دهد که آب برنج ممکن است پتانسیل کاهش ایجاد چین و چروک و خطوط روی پوست را داشته باشد.

طبق یک مطالعه در سال 2001، اینوزیتول ممکن است چین و چروک های موجود را صاف کند. محققان یک مرطوب‌کننده اینوزیتول 1 تا 2 درصد را روی زنان در سنین مختلف به مدت 7 هفته آزمایش کردند.

در پایان مطالعه، محققان تخمین زدند که اینوزیتول اندازه چین و چروک ها را تا 12.4 درصد کاهش می دهد و خاصیت ارتجاعی را تا 17 درصد افزایش می دهد.

کاهش پیری پوست

  • کاهش سوزش پوست

محققان اثرات حمام کردن در آب حاوی نشاسته برنج را بر روی دو گروه آزمایش کردند: افراد مبتلا به اگزمای آتوپیک و افرادی که پوست آنها توسط سدیم لوریل سولفات (SLS) تحریک شده بود.

آن ها دریافتند که ظرفیت درمانی پوست برای افراد مبتلا به تحریک SLS تا 20٪ بهبود یافته است. این اتفاق پس از آن رخ داد که مردم دو بار در روز به مدت 15 دقیقه در مخلوط نشاسته برنج حمام کردند. سد پوستی نیز با این درمان در افراد مبتلا به اگزمای آتوپیک بهبود یافت.

  •  کمک به بهبود آفتاب‌سوختگی‌های خفیف

گاهی اوقات ممکن است به واسطه فراموشی استفاده از محصولات ضد آفتاب با آفتاب‌سوختگی‌های خفیف روی پوست خود مواجه شوید. شست‌وشوی پوست با آب برنجی ممکن است به تسکین پوست تحریک‌شده کمک کند. آب برنج احساسی آرامش‌بخش و خنک در پوست ایجاد می‌کند که می‌تواند به تقویت روند بهبودی یک آفتاب‌سوختگی کمک کند.

  •  کاهش چربی پوست

پوست چرب می‌تواند به اندازه پوست خشک مشکل‌ساز باشد. همچنین شما ممکن است دارای پوستی ترکیبی باشید که در برخی بخش‌ها چرب و در برخی بخش‌ها خشک است. تولید بیش از حد چربی پوست می‌تواند موجب مسدودشدن منافذ پوست شده و به بروز جوش‌های دردناک منجر شود.

  •  روشن‌شدن پوست

اگر قصد دارید درخشش و روشنی طبیعی بیشتری به پوست خود ببخشید، شست‌وشو با آب برنج ممکن است به تحقق این هدف کمک کند. قرن‌هاست که بسیاری از زنان در کشورهای آسیایی از آب برنج به عنوان بخشی از رژیم زیبایی خود استفاده می‌کنند. آب برنج حاوی آنزیم‌هایی است که می‌تواند به آرامی سلول‌های مرده پوست را از بین ببرد و درخشش پوست را افزایش دهد.

همچنین اگر لکه‌های تیره پوست مرتبط با افزایش سن و لکه‌های تیره ناشی از بارداری، تغییرات هورمونی یا آسیب نور خورشید شما را آزار می‌دهند، شست‌وشو با آب برنج ممکن است به محو شدن آنها و همچنین افزایش نرمی بافت پوست کمک کند. افزون بر صورت، شما می‌توانید از آب برنج برای محوشدن لکه‌های تیره پوست در قسمت‌هایی مانند پنجه دست‌ها، بازوها یا شانه‌ها نیز استفاده کنید.

 روشن‌شدن پوست

طرز تهیه آب برنج

چند روش برای تهیه آب برنج وجود دارد:

خیساندن: 1/2 فنجان برنج خام را در 2 تا 3 فنجان آب به مدت 30 دقیقه خیس کنید.

جوشاندن: برنج را با جوشاندن آن در دو برابر آب معمولی برای پخت و پز بجوشانید.

پس از اتمام، آب را برای استفاده فوری در یک کاسه یا بطری تمیز صاف کنید. بقیه را در ظرف تمیز در یخچال نگهداری کنید.

برای تهیه آب برنج تخمیر شده از روش خیساندن استفاده کنید و سپس آب برنج را قبل از نگهداری در یخچال به مدت 1 تا 2 روز در دمای اتاق بگذارید.

نحوه استفاده از آب برنج برای مراقبت از پوست

روش های مختلفی برای استفاده از آب برنج برای مراقبت از پوست وجود دارد. یک فرد می تواند:

  • صورت را با آب برنج بشویید.
  • بعد از پاکسازی، آب برنج را به عنوان تونر استفاده کنید.
  • آب برنج را بعد از ریختن در بطری اسپری روی صورت اسپری کنید.
  • برخی از افراد نیز از آب برنج به عنوان نرم‌کننده یا درمان مو استفاده می کنند.

نحوه استفاده از آب برنج برای مراقبت از پوست

آیا مصرف آب برنج برای پوست خطراتی وجود دارد؟

هیچ مدرکی دال بر مضر بودن آب برنج تازه برای پوست وجود ندارد. با این حال، مانند هر محصول زیبایی، عاقلانه است که ابتدا محصول را روی یک تکه کوچک از پوست آزمایش کنید.

استفاده از آب برنج برای حدود یک هفته بی خطر باقی می ماند. توصیه می شود هر آب برنجی که مانده می شود را دور بریزید.

افرادی که به برنج حساسیت دارند نباید از آب برنج استفاده کنند.

شایان ذکر است که آب برنج جایگزین مراقبت های پزشکی نیست. ممکن است به مدیریت یک بیماری پوستی کمک کند، اما برای درمان های اثبات شده و مؤثر برای شرایطی مانند اگزما، فرد باید با پزشک مشورت کند.

فرد باید با پزشک مشورت کند اگر:

پوست خشک و حساسی دارند و پوست این افراد سریع پوست پوست می شود.

افرادی که پس از استفاده از آب برنج پوستشان واکنش نشان می دهد مانند کهیر یا راش

اگر فردی پس از استفاده از آب برنج دچار تورم در صورت و گلو یا مشکل در تنفس شد، باید فورا به پزشک مراجعه کند.

همانطور که گفته شد…

تهیه آب برنج در خانه یک روش آسان است و در بیشتر موارد، بعید است که عوارض خاصی را به همراه داشته باشد. به این دلایل، برخی از افراد ممکن است بخواهند آن را به عنوان بخشی از روتین مراقبت از پوست خود امتحان کنند.

با این حال، در حالی که استفاده از آب برنج رایج است، شواهد قطعی کمی برای اثبات فواید قابل توجه آن برای پوست وجود دارد. برخی ممکن است متوجه شوند که به بهبود پوست از تحریک کمک می کند یا چربی را کاهش می دهد.

لینک مرجع:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/rice-water-for-the-skin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *