مراقبت از مو

فواید زرده تخم مرغ برای مو

فواید زرده تخم مرغ برای مو

مردم از اوایل قرن یازدهم زرده تخم مرغ را به عنوان درمانی برای تقویت مو توصیف می کردند. قرن ها بعد و مردم هنوز از زرده و سفیده تخم مرغ برای درمان موهای خشک یا آسیب دیده استفاده می کنند.

در این مقاله به بررسی فواید زرده تخم مرغ برای مو می پردازیم.

زرده تخم مرغ چه فوایدی برای مو دارد؟

زرده تخم مرغ، حاوی اجزای مختلفی است که می تواند مو را تقویت کند. در زیر دو فایده احتمالی که زرده تخم مرغ می تواند برای موها داشته باشد آورده شده است. ذکر این نکته ضروری است که شواهد علمی کمی برای تأیید این ادعاها وجود دارد.

 • رشد مو

برخی از طرفداران زیبایی طبیعی ادعا می کنند که استفاده از زرده تخم مرغ روی مو می تواند رشد مو را تحریک کند. آن ها معتقدند که زرده ها باعث تحریک پوست سر و تغذیه ریشه مو می شوند. یکی از عناصر کلیدی زرده تخم مرغ، گوگرد است که یکی از اجزای مهم مو است. در هر 100 گرم زرده تخم مرغ، 164.5 میلی گرم  گوگرد وجود دارد. با این حال، هیچ تحقیقی نشان نداده است که استفاده از زرده تخم مرغ یک روش مؤثر برای کاهش بروز ریزش مو یا تقویت رشد موهای جدید است.

 • موی خشک

یکی از عناصر کلیدی زرده تخم مرغ پروتئین موجود در آن است که ممکن است مغذی و براق کننده باشد. زرده همچنین چربی بالایی دارد، به همین دلیل می تواند نرمی مو را افزایش دهد. زرده تخم مرغ حاوی 26.54 گرم چربی در هر 100 گرم است. چربی خاصی به نام لسیتین که در تخم مرغ وجود دارد می تواند به مرطوب کردن مو کمک کند. این چربی همچنین جزء برخی از محصولات آرایشی مو است. کارشناسان سلامت جایگزین اغلب استفاده از زرده تخم مرغ را برای موهای خشک و آسیب دیده به این دلایل توصیه می کنند.

زرده تخم مرغ چه فوایدی برای مو دارد؟

نحوه استفاده از زرده تخم مرغ برای مو

چندین پیشنهاد مختلف برای نحوه استفاده از زرده تخم مرغ برای کمک به سالم ماندن مو وجود دارد.

یک نمونه ساخت ماسک موی تخم مرغ به شرح زیر است:

 • 2 تا 3 تخم مرغ کامل را با 2 تا 3 قطره آب لیمو مخلوط کنید که به کاهش بوی “تخم مرغ” ماسک کمک می کند.
 • مخلوط را هم بزنید تا کف کند. موهای را آغشته به مخلوط به دست آمد کنید.
 • موها را با کلاه دوش بپوشانید. بگذارید حدود 20 دقیقه بماند. در این مدت، مخلوط تخم مرغ خشک می شود و در لمس احساس چسبندگی می کند.
 • تخم مرغ را با آب سرد یا خنک بشویید. شستشو با آب داغ می تواند باعث جمع شدن تخم مرغ در مو شود. در حالی که این مشکل مهمی نیست، ممکن است نیاز به چندین شستشو داشته باشد تا تخم مرغ خارج شود.
 • موها را به طور معمول شامپو بزنید و حالت دهید.
 • درمان مو را یک یا دو بار در ماه تکرار کنید.

نحوه استفاده از زرده تخم مرغ برای مو

علاوه بر استفاده از زرده تخم‌مرغ بر روی مو، برخی افراد پیشنهاد می‌کنند که مواد مختلفی را به مخلوط زرده تخم‌مرغ اضافه کنید تا درخشندگی و نرمی مو را افزایش دهید. عبارتند از:

 • موز
 • عسل
 • روغن زیتون
 • روغن نارگیل

آیا سفیده تخم مرغ به سلامت مو کمک می کند؟

برخی از متخصصان زیبایی طبیعی، زرده تخم مرغ را برای کمک به مرطوب نگه داشتن و نرمی موها معرفی می کنند. اما ممکن است استفاده از سفیده تخم مرغ روی مو فوایدی نیز داشته باشد.

سفیده تخم مرغ سرشار از پروتئین و همچنین ویتامین هایی مانند نیاسین و ریبوفلاوین است. این مواد مغذی همگی در رشد و تجدید موها نقش دارند. مانند زرده تخم مرغ، تحقیقات زیادی در مورد فواید زیبایی سفیده تخم مرغ انجام نشده است. با این حال، برخی از افراد از سفیده تخم‌مرغ به عنوان شفاف‌کننده مو استفاده می‌کنند، که نشان می‌دهد سفیده تخم‌مرغ حاوی آنزیم‌هایی است که می‌تواند تجمع اضافی روی مو را از بین ببرد. سفیده تخم مرغ معمولا برای درمان موهای چرب توصیه می شود.

در اینجا یک روش گام به گام برای استفاده از سفیده تخم مرغ برای درمان مو آورده شده است:

 • موها را آغشته به نصف فنجان سفیده تخم مرغ کنید.
 • بگذارید 20 دقیقه بماند.
 • موها را با آب خنک بشویید تا مخلوط از روی موی پاک شود.
 • موها را به طور معمول شامپو بزنید.

آیا سفیده تخم مرغ به سلامت مو کمک می کند؟

برخی افراد از تخم مرغ کامل در درمان مو استفاده می کنند. این می تواند هم فواید مرطوب‌کنندگی و هم از بین بردن چربی برای موهای فرد داشته باشد.

خطرات استفاده از زرده تخم مرغ برای مو

مردم صدها سال است که از زرده تخم مرغ به عنوان راهی برای بهبود ظاهر مو استفاده می کنند. و خطرات محدودی در رابطه با استفاده از زرده تخم مرغ برای مو وجود دارد. یکی از خطرات بالقوه واکنش آلرژیک به پروتئین های موجود در تخم مرغ زمانی است که کسی آنها را به بدن خود بمالد. اگر فردی به تخم مرغ حساسیت زیادی دارد، نباید این درمان مو را در نظر بگیرد. برخی از علائمی که ممکن است فرد در صورت داشتن واکنش آلرژیک تجربه کند شامل خارش، تورم و قرمزی است.

اگر فردی روغنی مانند روغن زیتون را به مخلوط تخم مرغ اضافه کند، احتمال انتقال مخلوط به صورت بیشتر می شود. اگر فردی آلرژی داشته باشد، ممکن است علائم آلرژی را در صورت خود تجربه کند. زرده تخم مرغ همچنین می تواند باعث ایجاد احساس چربی در موها شود. اگر فردی زرده تخم مرغ را در معرض دمای بالا قرار دهد، زرده ممکن است سفت شود یا “پخته شود”. این امر می تواند شستشوی شامپو را با مشکل مواجه کند.

همانطور که گفته شد…

اگرچه شواهد علمی کمی برای حمایت از استفاده از زرده تخم مرغ برای تقویت سلامت مو وجود دارد، اما اگر فردی به تخم مرغ حساسیت نداشته باشد، خطرات کمی وجود دارد. به این ترتیب، امتحان کردن این درمان خانگی برای موهای خشک یا آسیب دیده ممکن است ضرری نداشته باشد.

علاوه بر استفاده از زرده و سفیده تخم مرغ روی مو، خوردن تخم مرغ ممکن است به بهبود سلامت مو نیز کمک کند. تخم مرغ سرشار از اسیدهای آمینه است که می تواند سلامت مو را بهبود بخشد.

لینک مرجع:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/321971?utm_source=ReadNext

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *