مراقبت از پوست

فوايد اسيد گليکوليک برای پوست

فوايد اسيد گليکوليک برای پوست

اسيد گليکوليک ماده‌ای است که با حل کردن روغن‌های پوست، پوست افراد را از نظر شيميايی لايه‌برداری می‌کند و سلول های مرده پوست را از بين مي برند. فوايد اسيد گليکوليک برای پوست، باعث حجیم شدن پوست شده و مانع از خشکی پوست می شود. اسيد گليکوليک ممکن است به افزايش توليد کلاژن و رطوبت پوست کمک کند. اسيد گليکوليک می تواند لايه بالايی سلول های پوست را بدون نياز به شستشو از بين ببرد، که می تواند باعث تحريک پوست شود. همچنين در درمان آکنه، هايپرپيگمانتاسيون و علائم قابل مشاهده پيری مفيد است. با اين حال، مانند ساير لايه‌بردارهای شيميايی، استفاده مکرر، با غلظت زياد يا نادرست اسيد گليکوليک می‌تواند منجر به تحريک يا آسيب پوست شود. استفاده کردن از فوایداسید گلیکولیک برای پوست در روتین پوستی، قوانین و نکات خاصی دارد که باید حتما رعایت شود. دیگر فوایداسيدگليکوليک برای پوست باعث افزايش سرعت گردش سلولی می‌شود. پيوندهايي که سلول‌های پوستی را به هم وصل می‌کنند را باز می‌کنند و در نتيجه پوست می‌تواند سلول‌های مرده را بسيار سريع‌تر دفع کند. یکی دیگر از فواید اسیدگليکوليک برای پوست، باعث لایه برداری در پوست می شود.

اسيد گليکوليک چيست ؟

گليکوليک اسيد نوعی آلفا هيدروکسی اسيد است. آلفا هيدروکسی، اسيدهای طبيعي‌ هستند که در غذاها وجود دارند. مولکول‌های گليکوليک اسيد بسيار کوچک‌تر، از مولکول‌های آلفاهيدروکسی اسيدها هستند. اسيد گليکوليک ترکيبی است که به طور طبيعی در برخی ميوه ها، چغندر و نيشکر وجود دارد. در حالت خالص بی بو و بی رنگ است. اسيدی که شرکت‌های آرايشی و بهداشتی استفاده می‌کنند، به جای منابع طبيعی، منبع قابل اعتمادی از آزمايشگاه است. AHA ها ترکيبات محبوب در محصولات مراقبت از پوست هستند.

انواع ديگر AHA عبارتند از:

 • اسيد سيتريک که در مرکبات وجود دارد.
 • اسيد ماليک که در سيب وجود دارد.
 • اسيد لاکتيک که در شير وجود دارد.

اسيد گليکوليک کوچک‌ترين ساختار مولکولی را دارد که به آن اجازه می‌دهد تا عميق‌تر به داخل پوست نفوذ کند.

خواص اسيد گليکوليک

گليکوليک اسيد دارای خواص زير است:

لايه بردار: گليکوليک اسيد به عنوان يک لايه بردار شيميايی، خارجی ترين لايه سلول ها و چربی پوست را با حل کردن آنها از بين می برد. بر خلاف لايه بردارهای مکانيکی مانند اسکراب صورت و برس، اسيد گليکوليک نيازی به شستشوی شديد ندارد.

مرطوب‌کننده :اسيد گليکوليک نيز يک مرطوب‌کننده است، آب را جذب کرده و به سلول های پوست متصل می کند. اين کار را با افزايش سنتز گليکوزامينوگليکان‌ها انجام می‌دهد که مولکول‌هايی هستند که آب را در پوست می‌کشند.

آنتی باکتريال: يک مطالعه 2020 منبع معتبر بيان می کند که در غلظت های خاص، اسيد گليکوليک می تواند رشد باکتری ها را مهار کند.

ضد پيری: اسيد گليکوليک می تواند برخی از فرآيندهايی که باعث علائم قابل مشاهده پيری پوست می شود، کاهش دهد.

فوايد اسيد گليکوليک برای پوست

تحقيقات نشان می دهد که اسيد گليکوليک ممکن است به موارد زير کمک کند:

آکنه

تحقيقات قديمی‌تر در سال 1999، تأثير لايه‌برداری حاوی 70 درصد اسيد گليکوليک را بر روی 80 زن مبتلا به آکنه بررسی کرد. اين تحقيق نشان داد که به سرعت همه انواع آکنه را بهبود می بخشد، به ويژه آکنه کومدونال، که زمانی رخ می دهد که منافذ پوست با چربی و سلول های مرده پوست مسدود می شود. البته لازم به ذکر است که اين قدرت اسيد گليکوليک فقط به صورت لايه برداری شيميايی در دسترس است.

آکنه

آسيب اشعه ماوراء بنفش

قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش می تواند باعث آسيب پوست شود. علائم قابل مشاهده اين عبارتند از:

 • لکه های خورشيدی
 • هايپرپيگمانتاسيون
 • چين و چروک

کارشناسان بهداشت از اين موضوع به عنوان پيری نوری ياد می کنند. يک مطالعه سال 2020 اشاره می کند که اسيد گليکوليک يک درمان مؤثر برای آسيب های ناشی از نور خورشيد در پوست است. يک منبع معتبر در سال 2018 همچنين گزارش می دهد که اسيد گليکوليک دارای اثر محافظتی در برابر اشعه UVB است، به اين معنی که ممکن است به جلوگيری از پيری نور کمک کند.

خطوط و چين و چروک

با گذشت زمان، پوست حالت ارتجاعی خود را از دست می دهد. در نتيجه خطوط ريز و چين و چروک ايجاد می شود. اين يک فرآيند طبيعی است و لزوماً چيزی نيست که فرد نياز به درمان داشته باشد. با اين حال، برای کسانی که انتخاب می کنند، اسيد گليکوليک ممکن است کمک کند. طبق يک مطالعه سال 2020، اسيد گليکوليک سطح اسيد هيالورونيک پوست را افزايش می دهد، ماده ای که به مرطوب نگه داشتن پوست کمک می کند. تکثير فيبروبلاست و کراتينوسيت را افزايش می دهد، که در ترميم و بازسازی پوست کمک می کند. کيفيت الاستين را بهبود می بخشد که خاصيت ارتجاعی پوست را افزايش می دهد.

خطوط و چين و چروک

زگيل

غده ی گوشتی کوچک و سفت روی پوست هستند که به دليل ويروس ها ايجاد می شوند. يک مطالعه قديمی‌تر در سال 2011، اثربخشی درمان با اسيد گليکوليک 15 درصد را در 31 کودک HIV مثبت مبتلا به زگيل آزمايش کرد. نتايج نشان می‌دهد که اين درمان به صاف شدن و عادی‌سازی رنگ زگيل‌ها کمک کرد، اما تنها در 10 درصد از شرکت‌کنندگان به طور کامل آنها را پاک کرد. تحقيقات ديگری در سال 2011، اثربخشی ژل حاوی 15٪ اسيد گليکوليک و 2٪ اسيد ساليسيليک را در 20 فرد مبتلا به زگيل ارزيابی کرد. تحقيقات نشان داد که ژل بسيار خوب عمل می کند.

خطرات اسيد گليکوليک

همه لايه بردارهای شيميايی خطراتی دارند. آنها شامل موارد زير است:

آسيب اشعه ماوراء بنفش

AHA ممکن است علائم آسيب خورشيد را کاهش دهند. با اين حال، از آنجايی که AHA لايه بالايی سلول های پوست را نيز حذف می کنند، سلول های زيرين را در برابر آسيب بيشتر خورشيد آسيب پذيرتر می کنند. به همين دليل، استفاده از کرم ضد آفتاب هر روز قبل از بيرون رفتن و به مدت 1 هفته پس از قطع مصرف اسيد گليکوليک ضروری است.

تحريک

برخی از افراد ممکن است به محصولات حاوی اسيد گليکوليک واکنش نشان دهند.

 • قرمزی يا التهاب
 • خارش
 • تورم
 • سوزش

تحريک

علائمی مانند سوزش نشانه ای از کارکرد محصول نيست. در صورت بروز هر يک از موارد فوق، محصول را بشوييد و استفاده را قطع کنيد.

اين علائم همچنين ممکن است رخ دهد اگر:

اگر فرد از اسيد گليکوليک قوی در نزديکی چشم استفاده کند بسيار خطرناک است و ممکن است به چشم آسيب جدی برساند، اگر اسيد گليکوليک وارد چشم شد، بلافاصله آن را زير آب تميز بشوييد.

هايپرپيگمانتاسيون

هايپرپيگمانتاسيون يک بيماری شايع است که باعث می شود برخی از نواحی پوست تيره تر از سايرين باشد. هايپرپيگمانتاسيون می تواند به صورت لکه های قهوه ای، سياه، خاکستری، قرمز يا صورتی ظاهر شود. اسيد گليکوليک می تواند يک ماده مؤثر برای کاهش هايپرپيگمانتاسيون باشد. با اين حال، محصولات مراقبت از پوست قوی يا تحريک کننده نيز می توانند باعث ايجاد هايپرپيگمانتاسيون شوند. استفاده از لايه بردارهای ملايم و غير تحريک کننده برای افرادی که مستعد هايپرپيگمانتاسيون هستند بسيار مهم است.

نحوه انتخاب محصول اسيد گليکوليک

اينکه چگونه يک فرد ،يک محصول اسيد گليکوليک را انتخاب می کند به نتايجی که می خواهد به دست‌آورد بستگی دارد. افراد می توانند اسيد گليکوليک را در طيف گسترده ای از فرمت ها پيدا کنند، از جمله:

 • پاک کننده ها
 • تونرها
 • لايه بردارهای مايع
 • سرم ها
 • مرطوب‌کننده ها
 • درمان های آکنه
 • ماسک صورت يا لايه بردار خانگی

نحوه انتخاب محصول اسيد گليکوليک

به طور کلی با اين حال، محصولاتی که دارای فرمول ترک هستند بهترين نتايج را خواهند داشت. افرادی که قبلا اسيد گليکوليک را امتحان نکرده اند، بايد به دنبال محصولاتی باشند که غلظت اسيد گليکوليک پايينی دارند، حدود 8٪ منبع مطمئن به آنها اجازه می دهد تا با راه حل ضعيف تری شروع کنند و در صورت تمايل به سمت بالا حرکت کنند. همچنين سودمند است که به دنبال pH باشيد که خيلی اسيدی نباشد. اکثر محصولات OTC دارای pH حدود 4 هستند که اسيدی تر از pH طبيعی پوست نيست.

نحوه استفاده از اسيد گليکوليک

قبل از استفاده از اسيد گليکوليک ، مهم است که از يک متخصص مراقبت های بهداشتی مانند يک متخصص پوست راهنمايي بگيريد، به خصوص اگر فردی دارای يک بيماری پوستی مداوم باشد. اسيد گليکوليک برای همه مناسب نيست. يک متخصص مراقبت های بهداشتی می تواند در مورد اينکه آيا محصول برای يک فرد مناسب است يا خير راهنمايي کند. همچنين مهم است که قبل از استفاده از اسيد گليکوليک در ناحيه، صبر کنيد تا پوست شکسته يا سوخته در اثر آفتاب بهبود يابد.

هنگامی که فردی آماده امتحان اسيد گليکوليک است، بايد موارد زير را انجام دهد:

آزمايش پچ انجام دهيد: محصول را روی ناحيه کوچکی از پوست که روی صورت نيست امتحان کنيد. به اين ترتيب می توان ديد که آيا پوست آن را تحمل می کند يا خير. اگر هيچ علامتی مشاهده نشد، آن را روی صورت استفاده کنید.

آهسته شروع کنيد: بهتر است با اسيد گليکوليک با قدرت کم شروع کنيد و در ابتدا به ندرت از آن استفاده کنيد. اگر پوست صاف‌تر به نظر می‌رسد و هيچ نشانه‌ای از واکنش نامطلوب نشان نمی‌دهد، فرد می‌تواند به‌آرامی مصرف خود را طبق دستورالعمل‌های روی برچسب محصول افزايش دهد.

يک محصول را انتخاب کنيد: نيازی به استفاده از خط کامل مراقبت از پوست حاوی اسيد گليکوليک نيست. يک محصول برای دريافت مزايای کافی است. معرفی يک محصول جديد در يک زمان همچنين به فرد اين امکان را می دهد که ببيند آيا کار می کند يا خير.

استفاده در شب: اسيد گليکوليک خطر آفتاب سوختگی را افزايش می دهد، به همين دليل برخی ترجيح می دهند از آن در شب استفاده کنند.

کرم ضد آفتاب بزنيد: نخستين و مهم‌ترين نکته اين است که هر زمان که از درمان‌های گليکوليک اسيد استفاده می‌کنيد حتما بايد از ضد آفتاب استفاده کنيد. منبع معتبر FDAT توصيه می کند که در طول درمان و حداقل 1 هفته پس از آن روزانه از ضد آفتاب استفاده کنيد.

 خلاصه

اسيد گليکوليک يک آلفا هيدروکسی اسيد است که از نيشکر به دست می‌آيد. اسيد گليکوليک يک لايه بردار شيميايي است. بسياری از محصولات مراقبت از پوست و درمان‌ها حاوی آن هستند، اگرچه شرکت‌های آرايشی معمولاً از اسيد گليکوليک استفاده می‌کنند که از آزماشگاه تهيه می‌شود.اين ماده دارای خواص لايه برداری، آبرسانی و ضد پيری است. مقدار موادی را افزايش می دهد که به بازسازی پوست و توليد کلاژن کمک می کند. با اين حال، استفاده صحيح از آن برای جلوگيری از عوارض جانبی مهم است. اگر فردی بخواهد محصولی حاوی اسيد گليکوليک را امتحان کند، ابتدا بايد با پزشک مشورت کند. بهتر است به آرامی شروع کنيد و هنگام بيرون رفتن از کرم ضدآفتاب، هم در طول درمان و هم برای مدتی بعد از آن، از ضد آفتاب استفاده کنيد.

لینک مرجع:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/glycolic-acid-for-skin

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *