مراقبت از بدن

15 درمان خانگی برای تسکین میگرن

15 درمان خانگی برای تسکین میگرن

میگرن یک بیماری عصبی است که هیچ درمانی قطعی برای میگرن وجود ندارد، اما درمان‌های خانگی مانند مدیریت استرس، یوگا ممکن است به تسکین علائم کمک کرده و به پیشگیری از حملات کمک کند.

سردردهای میگرنی با انواع دیگر سردرد متفاوت است. علائم می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • تغییرات بصری
  • حساسیت به صدا، نور یا بو
  • حالت تهوع

تعدادی از داروها می توانند حملات میگرنی را درمان یا از آن پیشگیری کنند. اما با روش های درمان خانگی می توان به تسکین میگرن کمک کرد.

در این مقاله به بررسی 15 درمان خانگی برای تسکین میگرن می پردازیم.

1. طب فشاری یا فشار درمانی

طب فشاری شامل اعمال فشار به قسمت های خاصی از بدن است. هدف از تحریک این نقاط کاهش درد است. متخصصان می توانند طب فشاری را انجام دهند یا افراد می توانند خودشان آن را در خانه امتحان کنند. با این حال، پیروی از دستورالعمل های یک متخصص قبل از شروع مفید است.

یک نقطه طب فشاری مفید برای سردرد، نقطه LI-4 است که در فضای بین پایه شست چپ و انگشت اشاره قرار دارد. اعمال فشار دایره ای محکم، اما نه دردناک به نقطه LI-4 با استفاده از دست مخالف به مدت 5 دقیقه ممکن است سردرد را تسکین دهد.

2. رژیم غذایی

ممکن است فرد متوجه شود که تغییر رژیم غذایی به جلوگیری از حملات میگرن کمک می کند. این به این دلیل است که برای برخی افراد، غذاهای خاص محرک میگرن هستند.

برخی از نمونه های رایج غذاهایی که می توانند باعث میگرن شوند عبارتند از:

  • گوشت های فرآوری شده
  • الکل
  • شکلات
  • کافئین

افراد می توانند سعی کنند محرک های بالقوه میگرن را با یادداشت روزانه علائم و جستجوی الگوها شناسایی کنند.

رژیم غذایی

3. اسانس

اسانس اسطوخودوس ممکن است به کاهش استرس، اضطراب و سردرد کمک کند. یک بررسی در سال 2021 نشان داد که 10 نوع اسانس وجود دارد که حاوی اجزایی است که می تواند به کاهش علائم میگرن کمک کند. که عبارتند از اسطوخودوس، نعناع فلفلی، بابونه و ریحان

با این حال، آزمایش‌های بالینی بیشتری برای درک بهتر این که کدام روغن‌های ضروری بهتر عمل می‌کنند و نحوه استفاده از آنها ضروری است. توجه به این نکته مهم است که برخی از روغن‌های ضروری می‌توانند برای کودکان، افرادی که مبتلا به آسم هستند، یا کسانی که باردار هستند یا در دوران شیردهی مضر باشند. لطفا قبل از استفاده از اسانس ها با پزشک مشورت کنید.

افراد فقط باید اسانس ها را از طریق دیفیوزر استنشاق کنند. در صورت استفاده موضعی، همیشه با روغن حامل با غلظت مطمئن رقیق کنید. اگرچه تحقیقات نشان می دهد که روغن های ضروری ممکن است برخی از فواید سلامتی داشته باشند، مهم است که به یاد داشته باشید که سازمان غذا و دارو (FDA) خلوص یا کیفیت آن ها را کنترل یا تنظیم نمی کند. یک فرد باید قبل از استفاده از روغن های ضروری با یک متخصص مراقبت های بهداشتی صحبت کند و آن ها باید مطمئن شوند که در مورد کیفیت محصولات یک برند تحقیق می کنند. یک فرد باید همیشه قبل از امتحان یک اسانس جدید یک آزمایش پچ انجام دهد.

اسانس

4. زنجبیل

یک بررسی سال 2021 از سه کارآزمایی بالینی نشان داد که پودر زنجبیل در درمان افراد مبتلا به میگرن ایمن و مؤثر است. در مقايسه با گروه كنترل پس از 2 ساعت درد به طور معني داري كاهش يافت. همچنین زنجبیل به رفع حالت تهوع و استفراغ نیز کمک می کند.

در حالی که زنجبیل ممکن است فوایدی داشته باشد، خطر عوارض جانبی و تداخلات آن نیز وجود دارد. به عنوان مثال، افرادی که وارفارین مصرف می کنند ممکن است خطر خونریزی بیشتری داشته باشند. قبل از امتحان با پزشک صحبت کنید.

5. روغن نعناع

منتول شیمیایی موجود در روغن نعناع ممکن است به پیشگیری از حملات میگرن کمک کند، اگرچه تحقیقات بسیار محدودی وجود دارد.

محققان دریافتند که 40 درصد از افراد گروه لیدوکائین و روغن نعناع بهبود قابل توجهی را در علائم خود تجربه کردند، در حالی که تنها 4.9 درصد از افراد در گروه دارونما بهبود یافتند. شواهد محدودی نشان می دهد که روغن موضعی نعناع ممکن است برای سردردهای تنشی مفید باشد.

روغن نعناع

6. مدیریت استرس

استرس در 7 نفر از هر 10 نفر مبتلا به میگرن باعث ایجاد علائم می شود. حتی ممکن است چرخه‌ای ایجاد کند که در آن درد میگرنی استرس را بدتر می‌کند و سپس میگرن دیگری را آغاز می‌کند.

در صورت امکان، بهتر است موقعیت هایی را که می توانند منجر به استرس شوند، محدود کنید. یافتن ابزارهایی مانند یادداشت روزانه، ورزش و مدیتیشن ممکن است کمک کننده باشد. سایر راهبردهای کاهش استرس ممکن است شامل حمام آب گرم، گوش دادن به موسیقی یا تمرین تکنیک‌های تنفسی باشد. برخی افراد کلاس های مدیریت استرس را مفید می‌دانند.

7. یوگا

یک مطالعه قدیمی‌تر در سال 2014 ، درمان مرسوم میگرن را با یا بدون تمرین منظم یوگا مقایسه کرد. محققان دریافتند که گروهی که در یوگا شرکت کردند نسبت به گروهی که درمان معمولی را به تنهایی دریافت کردند، تسکین بیشتری داشتند. شرکت کنندگان در مجموع به مدت 6 هفته 5 روز در هفته یوگا انجام دادند.

همچنین مطالعات اشاره کرد که مداخلات کوتاه مدت یوگا علائم بالینی میگرن را کاهش می دهد. همچنین اضطراب، افسردگی و استرس را کاهش می‌دهد که می‌تواند دوره‌ها را بدتر کند.

یوگا

8. درمان بیوفیدبک

بیوفیدبک درمانی است که شامل یادگیری نحوه کنترل آگاهانه عملکردهای بدن است که معمولاً ناخودآگاه هستند. به عنوان مثال، یک فرد ممکن است یاد بگیرد که چگونه عضلات را شل کند.

حسگرهای روی ماهیچه‌های مورد نظر وارد دستگاه کوچکی می‌شوند که در زمان واقعی درباره تنش عضلانی بازخورد می‌دهد و به کاربران کمک می‌کند ماهیچه‌های سفت را شناسایی کنند.

استفاده از حسگرها در امتداد عضلات پیشانی، خط فک یا ذوزنقه در شانه‌ها ممکن است به افراد کمک کند عضلاتی را که به درد میگرن کمک می‌کنند، هدف قرار دهند.

9. طب سوزنی

طب سوزنی درمانی است که در آن پزشک سوزن هایی را در نواحی خاصی از بدن برای اثرات هدفمند فرو می کند. شبیه طب فشاری است. یک مرور سیستماتیک گسترده در سال 2020 به بررسی مطالعاتی پرداخت که اثربخشی طب سوزنی را برای درمان میگرن ارزیابی کردند. نویسندگان مطالعه دریافتند که طب سوزنی یک انتخاب درمانی ایمن و مؤثر برای افراد مبتلا به سردردهای میگرنی است.

با این حال، آنها اذعان کردند که بسیاری از مطالعات با کیفیت پایین بوده و تحقیقات با کیفیت بالا بیشتر ضروری است. هر کسی که علاقه مند به انجام طب سوزنی است باید یک پزشک ثبت شده و دارای مجوز پیدا کند.

طب سوزنی

10. ماساژ

ماساژ عضلات گردن و شانه ها ممکن است به کاهش تنش و کاهش درد میگرن کمک کند. ماساژ همچنین ممکن است استرس را کاهش دهد.

11. منیزیم

کمبود مواد معدنی ضروری منیزیم ممکن است باعث ایجاد هاله میگرنی یا سردردهای میگرنی قاعدگی شود. تحقیقات نشان داده است که مصرف مکمل منیزیم ممکن است به کاهش دفعات حملات در برخی افراد کمک کند. قبل از مصرف این مکمل با پزشک صحبت کنید، به خصوص اگر مشکلات سلامتی دیگری وجود دارد.

12. ویتامین ها

ویتامین B ممکن است دفعات و شدت میگرن را کاهش دهد. همچنین در تنظیم انتقال دهنده های عصبی در مغز نقش دارند. یک بررسی در سال 2021 نشان داد که ویتامین B2 به میزان 400 میلی گرم در روز به مدت 3 ماه تأثیر قابل توجهی بر تعداد روزها، مدت زمان، دفعات و امتیاز درد حملات میگرنی دارد.

ویتامین D همچنین ممکن است در دفعات حملات میگرن نقش داشته باشد. یک مطالعه در سال 2018 نشان داد که افراد مبتلا به میگرن و کمبود ویتامین D روزهای بیشتری را با درد میگرن نسبت به افرادی که کمبود ویتامین ندارند، تجربه می‌کنند.

ویتامین های B محلول در آب هستند، بنابراین هر مقدار اضافی از طریق ادرار دفع می شود. به همین دلیل، بعید است که یک فرد بتواند بیش از حد مصرف کند. با این حال، بهتر است قبل از مصرف مکمل های ویتامین جدید با پزشک صحبت کنید.

13. آب بنوشید

برای برخی، کم آبی بدن می تواند محرک میگرن باشد. نوشیدن آب کافی در طول روز ممکن است به جلوگیری از بروز حملات میگرن کمک کند. نوشیدن جرعه های کوچک آب نیز ممکن است به فرد کمک کند تا با برخی از علائم میگرن مانند حالت تهوع مقابله کند.

آب

14. استراحت کنید

برخی افراد وقتی سردرد میگرنی دارند، دراز کشیدن در یک اتاق تاریک مفید است. برای برخی، به خواب رفتن نیز می تواند درد را کاهش دهد.

خواب کافی همچنین می تواند به پیشگیری از حملات میگرن کمک کند. خواب زیاد یا کم می تواند محرک میگرن باشد. هر شب 7 تا 9 ساعت خواب آرام را در نظر بگیرید.

15. کمپرس سرد یا گرم

برخی افراد دریافتند که گذاشتن کمپرس سرد یا گرم روی سرشان می تواند تسکین دهنده باشد و به کاهش درد میگرن کمک کند. با این حال، افراد مبتلا به مشکلات گردش خون، دیابت یا برخی از بیماری های پوستی باید از دمای شدید اجتناب کنند.

اگر فردی بیش از چند بار در ماه علائم میگرن را تجربه کرد، یا اگر علائم آنقدر شدید باشد که در کار یا فعالیت های دیگر اختلال ایجاد کند، مراجعه به پزشک ضروری است. پزشک می تواند بیماری های جدی را رد کند و در مورد مدیریت و درمان علائم توصیه کند.

میگرن شایع است، اما اغلب در جوامع رنگین پوست تشخیص داده نمی شود. اگر کسی در تشخیص پزشک اصلی خود مشکل دارد، ممکن است بتواند نظر دوم را دریافت کند یا به جای آن با یک متخصص سردرد صحبت کند.

همانطور که گفته شد…

میگرن می تواند باعث درد شدید، حالت تهوع و استفراغ شود. اگرچه داروها ممکن است به کاهش علائم کمک کنند، برخی از افراد ممکن است از تغییرات سبک زندگی و درمان های خانگی نیز تسکین پیدا کنند.

زنجبیل، نعنا، برخی روغن‌های ضروری و یوگا ممکن است به کاهش علائم کمک کنند. یادگیری عواملی که باعث ایجاد اپیزودهای میگرنی می شود نیز می تواند به فرد در پیشگیری یا مدیریت آنها کمک کند.

اگر حملات میگرن مکرر یا شدید باشد، مراجعه به پزشک ضروری است. یک متخصص سردرد می‌تواند در مورد گزینه‌های درمانی مشاوره و به مدیریت علائم کمک کند.

لینک مرجع:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/322814

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *