مراقبت از بدن

فواید و عوارض مکمل های کلاژن

فواید و عوارض مکمل های کلاژن

کلاژن یکی از فراوان‌ترین پروتئین ها در بدن است که مسئول چندین عملکرد بیولوژیکی است. یکی از مسئولیت ها ایجاد حمایت ساختاری در بافت همبند، ماهیچه و پوست است. کلاژن پروتئینی است که مسئول خاصیت ارتجاعی پوست است. همچنین در سلامت مفاصل و استخوان ها نقش دارد.

در این مقاله به بررسی فواید و عوارض مکمل های کلاژن می پردازیم.

بدن انسان به طور طبیعی کلاژن تولید می کند. اما با گذشت زمان، تولید این پروتئین کند می شود. در نتیجه، پوست فرد شروع به از دست دادن بخشی از توانایی خود برای بازگشت به حالت می‌کند، فرآیندی که بسیاری آن را «الاستیسیته» می‌نامند. با این اتفاق، چین و چروک ها شروع به شکل گیری می کنند. اگرچه برخی غذاها مانند آبگوشت استخوان حاوی کلاژن هستند، افرادی که می خواهند پوست بدون چین و چروک یا سایر فواید سلامتی داشته باشند، اغلب به دنبال مکمل ها برای افزایش مصرف کلاژن خود هستند.

بیشتر مکمل های کلاژن فرآیند هیدرولیز را طی می کنند. این بدان معناست که سازنده کلاژن موجود در مکمل ها را به پپتیدها تجزیه کرده است و جذب و استفاده از آن را برای بدن آسان تر می کند. مکمل های کلاژن به شکل قرص، کپسول و پودر در دسترس هستند. اینکه مکمل های کلاژن مؤثر هستند یا نه بستگی به این دارد که فرد برای چه کاری از کلاژن استفاده می کند.

فواید مکمل های کلاژن

فواید مکمل های کلاژن

چندین مزیت بالقوه برای سلامتی وجود دارد که مکمل های کلاژن ارائه می کنند. با این حال، دانشمندان به طور کامل تمام مزایای ادعا شده را مطالعه نکرده اند.

همچنین، مانند هر مکمل دیگری، سازمان غذا و دارو (FDA) هیچ ادعایی را که یک شرکت در مورد عملکرد محصول کلاژن خود ارائه می کند، ارزیابی نمی کند.

با این حال، برخی از مزایای سلامتی بالقوه مکمل های کلاژن عبارتند از:

 • سلامت پوست

برخی از افرادی که مکمل های کلاژن مصرف می کنند به دنبال بهبود ظاهر و سلامت کلی پوست خود هستند. بسیاری بر این باورند که مکمل های کلاژن می توانند به کاهش اثرات پیری پوست مانند افزودن رطوبت به پوست، کاهش چین و چروک ها و بهبود خاصیت ارتجاعی پوست کمک کنند،

شواهدی برای اثبات این ادعاها وجود دارد. به عنوان مثال، در یک مطالعه در مجله تغذیه پزشکی و مواد مغذی، چندین زن مخلوطی حاوی انواع ویتامین ها، مواد معدنی، کلاژن هیدرولیز شده و اسید هیالورونیک مصرف کرده اند. این مطالعه نشان داد که در مقایسه با گروه کنترل، زنانی که این مخلوط را مصرف کردند، عمق چین و چروک های خود را به میزان قابل توجهی کاهش دادند. هیدراتاسیون و خاصیت ارتجاعی پوست شرکت کنندگان نیز به طور قابل توجهی بهبود یافته است.

 • بهبود سلامت مفاصل

با بالا رفتن سن، مفاصل؛ به ویژه غضروف اسفنجی مفاصل شروع به از بین رفتن می کند. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد مکمل های کلاژن می توانند به بازیابی یا جلوگیری از زوال غضروف در مفاصل کمک کنند. یک بررسی از تحقیقات در مورد مکمل های کلاژن نشان داد که استفاده از مکمل های کلاژن هیدرولیز شده به ارتقای سلامت مفاصل کمک می کند و به طور بالقوه تراکم استخوان را در افراد مبتلا به پوکی استخوان و استئوآرتریت بازیابی می کند.همچنین به کاهش درد مفاصل کمک می کند.

بهبود سلامت مفاصل

 • افزایش توده عضلانی

شواهدی وجود دارد که نشان می دهد استفاده از مکمل های کلاژن ممکن است به افزایش توده عضلانی کمک کند. یک مطالعه کوچک که بر روی ۵۳ مرد انجام شد، اثرات مثبت مصرف مکمل‌های کلاژن را هنگام ورزش نشان داد. شرکت کنندگان در مطالعه روزانه 15 گرم کلاژن یا یک قرص دارونما مصرف کردند.

شرکت کنندگان به مدت 12 هفته درگیر ورزش منظم بودند. در پایان این دوره، کسانی که مکمل‌های کلاژن مصرف کردند، افزایش توده عضلانی و قدرت را نشان دادند که به طور قابل‌توجهی نسبت به افرادی که قرص دارونما مصرف می‌کردند، آشکارتر بود. محققان این نظریه را مطرح کردند که کلاژن به تحریک تولید پروتئین های مسئول رشد عضلات کمک می کند. اگرچه این مطالعه امیدوارکننده است، اما تحقیقات بیشتری برای تعیین کامل اثرات مثبت کلاژن بر رشد عضلات ضروری است.

 • جلوگیری از تحلیل استخوان

کلاژن مقدار قابل توجهی از ساختار استخوان را تشکیل می دهد و به قوی نگه داشتن استخوان ها کمک می کند. با افزایش سن و کاهش تولید کلاژن، استخوان‌ها می‌توانند ضعیف‌تر شوند زیرا فرد کلاژن لازم برای محکم نگه داشتن استخوان‌ها را از دست می‌دهد. این می تواند منجر به ایجاد شرایطی مانند پوکی استخوان شود. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد مصرف مکمل های کلاژن ممکن است به جلوگیری از بدتر شدن تراکم و استحکام استخوان کمک کند. به عنوان مثال، در یک مطالعه کوچک، زنان به مدت 1 سال مکمل‌های کلسیم یا کلسیم و کلاژن مصرف کردند. محققان دریافتند زنانی که کلسیم و کلاژن مصرف می‌کنند سطوح پایین‌تری از پروتئین مسئول تجزیه استخوان‌ها در خونشان دارند. با این حال، برای اثبات کامل اثرات کلاژن بر تقویت استخوان‌های قوی، تحقیقات بیشتری لازم است.

 • حمایت از سلامت قلب

مصرف مکمل های کلاژن ممکن است به حمایت از سیستم قلبی عروقی سالم نیز کمک کند. در یک مطالعه کوچک از 30 شرکت‌کننده، نیمی از آنها 16 گرم تری پپتید کلاژن را به مدت 6 ماه مصرف کردند. این گروه شاهد کاهش قابل توجهی در سفتی شریان و کاهش سطح لیپوپروتئین با چگالی کم یا کلسترول “بد” خود بودند. کاهش سفتی رگ ها می تواند به سلامت قلب کمک کند. با این حال، تحقیقات بیشتری برای اثبات اثرات کلاژن در حمایت از سلامت قلب ضروری است.

سایر مزایای بالقوه

همچنین ادعاهایی وجود دارد که کلاژن ممکن است مزایای بیشتری برای سلامتی داشته باشد. با این حال، این ادعاها پشتوانه تحقیقات علمی ندارند.

برخی از چیزهای بالقوه دیگری که کلاژن ممکن است به آنها کمک کند عبارتند از:

 • حفظ روده سالم
 • حفظ وزن سالم
 • کاهش اضطراب
 • بهبود خلق و خو
 • تقویت رشد ناخن و موی سالم

 

انواع مکمل های کلاژن و نحوه استفاده از آن

مکمل های کلاژن انواع مختلفی دارند. فرد باید مکملی را انتخاب کند که در هنگام انتخاب یک نوع کلاژن به بهترین وجه از اهداف او حمایت کند.

رایج ترین انواع کلاژن:

نوع 1: این یکی از فراوان‌ترین انواع موجود در بدن انسان است و به حمایت از پوست سالم کمک می کند.

نوع 2: این عمدتا در غضروف وجود دارد و می تواند به بهبود سلامت مفاصل کمک کند.

نوع 3: این نوع همچنین با بهبود خاصیت ارتجاعی به سلامت پوست کمک می کند.

نوع 5: این نوع به رشد جفت در زنان باردار کمک می کند.

نوع 10: این نوع در غضروف نیز وجود دارد و به سلامت و رشد استخوان کمک می کند.

بیشتر مکمل ها حاوی چندین نوع کلاژن از این نوع و احتمالاً انواع دیگر هستند.

همچنین در بسیاری از موارد کلاژن هیدرولیز می شود. تحت فرآیند هیدرولیز، کلاژن را برای بدن راحت تر جذب می کند.

انواع مکمل های کلاژن و نحوه استفاده از آن

عوارض مکمل های کلاژن

مصرف مکمل های کلاژن طبق دستور یک متخصص مراقبت های بهداشتی به طور کلی بی خطر است. یک فرد همیشه باید قبل از شروع هر مکمل جدید یا افزایش استفاده از هر مکمل موجود با پزشک خود صحبت کند.

به طور کلی، عوارض جانبی مکمل های کلاژن خفیف است و می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • اسهال
 • احساس سنگینی در معده
 • بثورات پوستی

در غیر این صورت، در اکثر بزرگسالان، مصرف مکمل های کلاژن نباید خطرات قابل توجهی برای سلامتی داشته باشد.

 

همانطور که گفته شد…

بسیاری از مردم کلاژن را به دلیل نقش آن در حمایت از سلامت و شادابی پوست می شناسند. با این حال، ممکن است به ارتقای سایر زمینه های سلامت مانند سلامت استخوان، مفاصل و قلب نیز کمک کند.

مکمل‌های کلاژنی برای خرید افراد در دسترس هستند و معمولاً می‌توانند نوعی را پیدا کنند که با نیازهای غذایی خاص خود مطابقت داشته باشد.

برای اکثر افراد، مصرف کلاژن نباید هیچ گونه اثر یا عواقب عمده ای برای سلامتی داشته باشد.

لینک مرجع:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/325344

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *