مراقبت از بدن

فواید نور خورشید برای سلامتی

فواید نور خورشید برای سلامتی

از ترویج رشد گیاهان و محصولات تا گرم نگه داشتن مردم، نور خورشید برای زندگی ضروری است. علاوه بر این، بسیاری از مردم از احساس نور خورشید لذت می برند، و فواید نور خورشید برای سلامتی بسیار گسترده و فراوان است. آگاهی گسترده از این واقعیت که قرار گرفتن بیش از حد در معرض اشعه ماوراء بنفش خورشید می تواند باعث سرطان پوست شود، مردم را بر آن داشته است که در مورد گذراندن وقت در آفتاب محتاط باشند.

با این حال، همانطور که برای افراد مهم است که از خود در برابر آفتاب بیش از حد محافظت کنند، باید اطمینان حاصل کنند که به اندازه کافی برای بهره مندی از فواید نور خورشید برای سلامتی استفاده می کنند. یافتن تعادل مناسب می تواند به افراد کمک کند تا سطوح بهینه ویتامین D را حفظ کنند و از مزایای سلامت روان یک روز آفتابی لذت ببرند بدون اینکه خود را در معرض خطر قرار دهند.

تاثیر نور خورشید بر سلامت بدن

از بین تمام فواید نور خورشید برای سلامتی، شروع فرآیند تولید ویتامین D در بدن ممکن است شناخته شده ترین باشد. هنگامی که اشعه UVB به پوست انسان برخورد می کند، با پروتئین 7-DHC موجود در آن تعامل می کند و ویتامین D3 تولید می کند.

افراد می توانند ویتامین D را از رژیم غذایی و مکمل های خود دریافت کنند، اما نور خورشید منبع مهمی از این ماده مغذی ضروری است. ویتامین D برای انجام فرآیندهای بیولوژیکی کلیدی در بدن ضروری است. از مزایای آن می توان به منبع قابل اعتماد اشاره کرد:

 • حمایت از استخوان های سالم
 • مدیریت سطح کلسیم
 • کاهش التهاب
 • حمایت از سیستم ایمنی و متابولیسم گلوکز

محققان به ارتباط بین قرار گرفتن در معرض نور خورشید و کاهش سطح فشار خون و کاهش میزان مرگ و میر ناشی از مشکلات قلبی عروقی اشاره کرده اند. آنها پیشنهاد می کنند که قرار گرفتن در معرض نور خورشید باعث می شود پوست ذخایر اکسیدهای نیتروژن را آزاد کند، که باعث گشاد شدن شریان ها، کاهش فشار خون و کاهش تأثیر سندرم متابولیک می شود.

تاثیر نور خورشید بر سلامت بدن

بر اساس تحقیقات دیگر، افزایش قرار گرفتن در معرض نور خورشید ممکن است از افراد در برابر بیماری های زیر محافظت کند:

 • دیابت نوع 1
 • مولتیپل اسکلروزیس (MS)
 • انواع مختلفی از سرطان، از جمله سرطان روده بزرگ، سینه و پروستات و لنفوم غیر هوچکین
 • نور خورشید همچنین با تنظیم سطح سروتونین و ملاتونین از خواب بهتر حمایت می کند.

قرار گرفتن در زیر نور خورشید به طور کلی احساس خوبی در افراد ایجاد می کند و دلایل علمی زیادی برای این تأثیر وجود دارد.

یکی از این موارد این است که قرار گرفتن در معرض اشعه UVB باعث می شود پوست انسان بتا اندورفین تولید کند که هورمون هایی هستند که درد را کاهش می دهند. مزایای دیگر آنها عبارتند از:

 • ارتقاء احساس رفاه و بهبود خلق و خو
 • تقویت سیستم ایمنی بدن
 • تسکین درد
 • ترویج آرامش
 • کمک به بهبود زخم ها
 • کمک به احساس هوشیاری بیشتر
 • کاهش افسردگی

ترویج آرامش

چرا برخی کمبود نور خورشید را سخت می‌دانند؟

روزهای بدون آفتاب برای بسیاری از مردم می تواند سخت باشد، اما برخی افراد بدون مزایای سلامت روان نور خورشید را چالش برانگیزتر از دیگران می‌دانند. موسسه ملی سلامت روان می گوید که ویژگی های زیر افراد را در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به افسردگی و اختلال عاطفی فصلی (SAD) قرار می دهد:

 • داشتن یک عضو خانواده که SAD را تجربه کرده است.
 • سابقه افسردگی، اختلال کم توجهی بیش فعالی (ADHD)، اضطراب یا سایر اختلالات روانی
 • زندگی دور از خط استوا

افسردگی و SAD

SAD نوع خاصی از افسردگی است. علائم زمانی که روزها کوتاه تر می شوند ایجاد می شوند یا بدتر می شوند و با طولانی شدن روزها بهبود می یابند. مانند سایر اشکال افسردگی، SAD با توانایی افراد برای زندگی روزمره تداخل می کند و باعث ایجاد خلق و خوی ضعیف می شود که می تواند غیرقابل حل باشد. افراد ممکن است توانایی لذت بردن از فعالیت هایی را که زمانی دوست داشتند از دست بدهند، در فکر کردن مشکل داشته باشند یا احساس بی ارزشی کنند. آنها همچنین ممکن است متوجه تغییراتی در عادات خواب و خوردن خود شوند.

افسردگی و SAD

جایگزین های نور خورشید

SAD و افسردگی هر دو قابل درمان هستند. دارو و درمان هر دو می توانند مؤثر باشند و برخی از جایگزین های نور خورشید استفاده می کنند.

این جایگزین های نور خورشید به افراد امکان می‌دهد راه‌های دیگری برای دسترسی به این مزایای سلامتی پیدا کنند، که به ویژه برای افرادی که:

 • در بخش‌هایی از جهان زندگی می‌کنند که در آن‌ها تفاوت قابل‌توجهی بین فصول در ساعات روشن روز وجود دارد.
 • کار در مشاغلی که آنها را برای مدت طولانی در خانه نگه می دارد.
 • به دلایل دیگر باید قرار گرفتن در معرض نور طبیعی خورشید را محدود کنند.

نور درمانی یک درمان استاندارد برای SAD است و می تواند جایگزین موثری برای نور خورشید باشد. رژیم های نور درمانی، که تحت نظارت یک متخصص پزشکی انجام می شود، افراد را ملزم می کند که هر روز برای مدت زمان مشخصی در مقابل جعبه های نوری بسیار روشن و مخصوص ساخته شده بنشینند. سلامت روان آمریکا گزارش می دهد که نور درمانی در 85 درصد موارد تشخیص داده شده مفید است.

داروهای ضد افسردگی نیز می توانند برای افراد مبتلا به SAD مفید باشند. برخی از تحقیقات همچنین دریافته اند که افزایش مصرف ویتامین D می تواند علائم SAD را در برخی موارد کاهش دهد. افرادی که رژیم غذایی یا سبک زندگی آنها توانایی بدن آنها را برای تولید این ویتامین محدود می کند، می توانند آن را به صورت مکمل مصرف کنند.

تنظیم سطح نور و مصرف ویتامین D تنها راه حل ممکن نیست. مطالعات نشان داده اند که افراد مبتلا به SAD می توانند به همان اندازه که از نور درمانی می توانند از درمان شناختی رفتاری بهره ببرند.

همانطور که گفته شد…

نور خورشید برای سلامتی و رفاه انسان ضروری است.

فواید نور خورشید برای سلامتی شامل تولید ویتامین D، حمایت از سلامت استخوان، کاهش فشار خون، پیشگیری از بیماری ها و ارتقای سلامت روان است.

برای برخی از افراد، کاهش قرار گرفتن در معرض نور خورشید، که در زمستان در ایالات متحده رخ می دهد، می تواند منجر به چالش مهم سلامت روان SAD، نوعی افسردگی شود.

SAD با نور درمانی، دارو درمانی، گفتار درمانی و حتی ویتامین D قابل درمان است.

لینک مرجع:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/benefits-of-sunlight

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *