مراقبت از بدن

دیابت چگونه بر بهبود زخم تأثیر می گذارد؟

دیابت چگونه بر بهبود زخم تأثیر می گذارد؟

در افراد مبتلا به دیابت، زخم ها ممکن است مدت بیشتری طول بکشد تا بهبود یابد. این بهبود آهسته می تواند خطر ابتلا به عفونت ها و سایر عوارض را در فرد افزایش دهد.

فردی که دیابت خود را به خوبی مدیریت می کند می تواند سرعت بهبود زخم ها را بهبود بخشد و احتمال عفونت شدید را کاهش دهد. بسیاری از این افراد در اثر زخم های عفونی، عوارضی را تجربه خواهند کرد.

در این مقاله به اثرات دیابت بر بهبود زخم می پردازیم و راه هایی را برای کاهش خطر عوارض در نظر می گیریم.

دیابت چگونه بر بهبود زخم تأثیر می گذارد؟

زخم‌ها، بریدگی‌ها و سوختگی‌های جزئی بخش ناگوار اما اجتناب‌ناپذیر زندگی هستند. با این حال، برای افراد مبتلا به دیابت، این آسیب ها می تواند منجر به مشکلات جدی سلامتی شود. بسیاری از افراد مبتلا به دیابت دچار زخم هایی می شوند که دیر التیام می یابند، خوب التیام نمی یابند یا هرگز بهبود نمی یابند. گاهی ممکن است عفونت ایجاد شود.

عفونت می تواند به بافت و استخوان نزدیک زخم گسترش یابد یا به مناطق دورتر بدن برسد. در برخی موارد، اگر فردی مراقبت های اورژانسی دریافت نکند، عفونت می تواند تهدید کننده زندگی یا حتی کشنده باشد. حتی زمانی که عفونت در زخم ایجاد نمی شود، بهبود آهسته می تواند بر سلامت کلی و کیفیت زندگی فرد تأثیر منفی بگذارد. بریدگی یا جراحت روی پا یا ساق پا می تواند راه رفتن را دشوار کند و در هنگام ورزش منجر به درد شود.

ضروری است افرادی که مبتلا به دیابت هستند، سطح قند خون خود را کنترل کنند تا خطر زخم ها و عوارض دیر ترمیم از جمله زخم پا کاهش یابد. بر اساس برخی گزارش ها، زخم پا در حدود 1 نفر از 4 نفر مبتلا به دیابت ایجاد می شود. زخم های پا زخم های دردناکی هستند که در نهایت می توانند منجر به قطع پا شوند. اگر فردی که زخم پا دارد، نوروپاتی محیطی، نوعی آسیب عصبی که می تواند با دیابت مرتبط باشد، داشته باشد، ممکن است دردی احساس نکند.

دیابت چگونه بر بهبود زخم تأثیر می گذارد؟

چرا دیابت در بهبود زخم اختلال ایجاد می کند؟

تحقیقات ارتباط واضحی بین گلوکز خون و بهبود زخم نشان می دهد. دیابت نحوه تولید یا پاسخ بدن به انسولین را مختل می کند، هورمونی که به سلول ها اجازه می دهد گلوکز را از جریان خون برای انرژی دریافت کرده و استفاده کنند. این اختلال در انسولین، مدیریت سطح گلوکز خون را برای بدن دشوارتر می کند. هنگامی که گلوکز خون به طور دائم بالا بماند، عملکرد گلبول های سفید را مختل می کند. گلبول های سفید در نقش سیستم ایمنی نقش اساسی دارند. وقتی گلبول های سفید نتوانند به درستی عمل کنند، بدن کمتر قادر به مبارزه با باکتری ها و بستن زخم ها است.

دیابت کنترل نشده همچنین ممکن است بر گردش خون تأثیر بگذارد و باعث کند خون حرکت کند و این امر بدن را برای رساندن مواد مغذی به زخم ها دشوارتر می کند. در نتیجه جراحات به کندی بهبود می یابند یا ممکن است اصلاً بهبود نیابند. دیابت همچنین می تواند باعث نوروپاتی دیابتی شود که می تواند بر بهبود زخم تأثیر بگذارد. قند خون کنترل نشده می تواند به اعصاب آسیب برساند و به احساس بی حسی در آن ناحیه آسیب برساند. این ممکن است به این معنی باشد که افراد مبتلا به دیابت که به پاهای خود ضربه وارد می کنند ممکن است از آسیب آگاه نباشند.

اگر فردی از آسیبی آگاه نباشد، ممکن است تحت درمان قرار نگیرد، که ممکن است باعث بدتر شدن زخم شود. ترکیبی از بهبود آهسته و کاهش حس در ناحیه به طور قابل توجهی خطر عفونت را افزایش می دهد.

افراد مبتلا به دیابت نوع 1 یا نوع 2 در معرض افزایش خطر ابتلا به عفونت باکتریایی در زخم هستند.

عواملی که ممکن است این خطر را افزایش دهند عبارتند از:

 • اختلال در تعریق
 • پوست خشک و ترک خورده
 • عفونت ناخن پا
 • ناهنجاری های پا، مانند پای شارکو

دیابت همچنین ممکن است به روش های دیگری بر بهبود زخم تأثیر بگذارد، مانند منبع مورد اعتماد:

 • کاهش تولید هورمون های رشد و بهبودی
 • کاهش تولید و ترمیم عروق خونی جدید
 • تضعیف سد پوستی
 • کاهش تولید کلاژن

چرا دیابت در بهبود زخم اختلال ایجاد می کند؟

عوارض زخم دیابت

افرادی که به دلیل اثرات دیابت بر روی اعصاب و عروق خونی، بهبود ضعیف زخم را تجربه می کنند، ممکن است عوارض دیگری را نیز تجربه کنند. اینها شامل بیماری قلبی، بیماری کلیوی و مشکلات چشمی است. اگر زخم درمان نشده عفونی شود، عفونت ممکن است به صورت موضعی به عضلات و استخوان سرایت کند. پزشکان به این بیماری استئومیلیت می گویند.

اگر عفونت در زخم ایجاد شود و درمان نشود، می تواند به مرحله قانقاریا برسد. قانقاریا یکی از علل شایع قطع عضو در افرادی است که در نتیجه دیابت دست و پای خود را از دست می دهند.

گاهی اوقات، افرادی که عفونت های کنترل نشده دارند، دچار سپسیس می شوند که زمانی رخ می دهد که عفونت به جریان خون سرایت کند. سپسیس می تواند تهدید کننده زندگی باشد.

پیشگیری و درمان زخم دیابت

افراد مبتلا به دیابت می توانند از استراتژی های خاصی برای به حداقل رساندن زمان لازم برای بهبود زخم استفاده کنند. اینها شامل مدیریت قند خون، مراقبت کامل از پا، و درمان زخم ها در صورت بروز می باشد.

مراقبت از پا برای دیابت

مراقبت مناسب از پا شامل:

 • شستن روزانه پاها
 • قبل از استفاده از مرطوب‌کننده، پوست را خشک کنید.
 • اجتناب از پابرهنه راه رفتن
 • ناخن های پا را با دقت کوتاه کنید.
 • پوشیدن کفش راحت
 • بازرسی پاها و نگاه کردن روزانه به داخل کفش
 • در هر ویزیت از پزشک بخواهید که پاها را چک کند.

پیشگیری و درمان زخم دیابت

درمان زخم دیابت

ضروری است که افراد مبتلا به دیابت به دقت بر زخم های خود نظارت داشته باشند. اگرچه زخم ها ممکن است به آرامی بهبود یابند، باز ماندن آنها برای چندین هفته طبیعی نیست. به همین ترتیب، آنها نباید پخش شوند، خارش کنند یا به شدت دردناک شوند.

ممکن است عفونت در هر زخم ایجاد نشود، اما افراد همچنان باید اقدامات لازم را برای جلوگیری از عفونت انجام دهند. اولین قدم تمیز کردن زخم و پوشاندن آن با باند تمیز است و این کار را باید روزانه تکرار شود. ممکن است ایده خوبی برای افراد مبتلا به دیابت باشد که هنگام راه رفتن از کفش و جوراب استفاده کنند، به خصوص اگر زخم ایجاد شده باشد. پابرهنه بودن خطر عفونت را افزایش می دهد.

افراد مبتلا به دیابت اگر زخمی روی پایشان ایجاد شد و بهبود نیافت باید به دنبال درمان باشند. یک فرد اغلب برای مبارزه با هر گونه عفونت نیاز به مصرف آنتی بیوتیک دارد و در صورت شدید بودن زخم ممکن است نیاز به بستری شدن در بیمارستان داشته باشد.

کنترل گلوکز

افرادی که سطح گلوکز خون خود را مدیریت می کنند، کمتر دچار زخم های شدیدی می شوند که بهبود نمی یابند. اگرچه افراد مبتلا به دیابت نوع 1 برای کنترل قند خون خود در طول زندگی خود نیاز به مصرف انسولین دارند، افراد مبتلا به دیابت نوع 2 گزینه های بیشتری دارند. علاوه بر مصرف انسولین و سایر داروها، انجام برخی اصلاحات در سبک زندگی، مانند خوردن یک رژیم غذایی مغذی، ورزش منظم و رسیدن به وزن متوسط یا حفظ آن، ممکن است سطح قند خون فرد را به میزان قابل توجهی بهبود بخشد.

این تغییرات سبک زندگی حتی ممکن است به فرد اجازه دهد دیابت را بدون دارو مدیریت کند. افراد مبتلا به دیابت نوع 1 یا نوع 2 می توانند از رژیم غذایی کنترل شده با کربوهیدرات بهره‌مند شوند. ممکن است صحبت با یک پزشک مفید باشد، که می تواند برنامه غذایی حاوی تعداد خاصی از کربوهیدراتی که فرد باید هر روز بخورد را پیشنهاد دهد.

همانطور که گفته شد…

هنگامی که فردی مبتلا به دیابت است، زخمی که بهبود نمی یابد می تواند به سرعت زندگی را تهدید کند. درمان سریع و مدیریت مؤثر گلوکز برای افرادی که زخم‌های دیر ترمیم دارند برای داشتن چشم‌انداز مثبت ضروری است.

افراد مبتلا به دیابت در صورت ایجاد زخم های جدی یا دردناک که پس از چند روز بهبود نمی یابند یا به نظر می رسد عفونت ایجاد شده است، باید فوراً با پزشک تماس بگیرند.

ترکیبی از درمان تهاجمی آنتی بیوتیکی، تمیز کردن زخم، برداشتن بافت مرده با جراحی و کنترل موثرتر گلوکز کمک کننده است. اگر زخم به درمان پاسخ ندهد، ممکن است قطع عضو لازم باشد.

افراد باید اقدامات پیشگیرانه را قبل از ایجاد زخم انجام دهند تا خطر عوارض ترمیم زخم را کاهش دهند.

لینک مرجع:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/320739

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *