مراقبت از مو

خواص ویتامین E برای مو

خواص ویتامین E برای مو

ویتامین E یک ماده مغذی محلول در چربی است که از چندین منبع غذایی و همچنین به صورت مکمل در دسترس است. برخی افراد بر این باورند که ویتامین E تأثیر مثبتی بر سلامت مو دارد، اگرچه تحقیقات بیشتری برای حمایت از این نظریه ضروری است.

در این مقاله به بررسی خواص ویتامین E برای مو می پردازیم.

ویتامین E چه خواصی برای مو دارد؟

مردم ادعا کرده اند که ویتامین E فواید متعددی برای سلامت مو دارد، اما بسیاری از این ادعاها فاقد شواهد علمی دقیق برای حمایت از آن ها هستند.

بیشتر ادعاها در مورد نقش ویتامین E در سلامت مو به خواص آنتی اکسیدانی آن مربوط می شود. همچنین بر این ایده تمرکز می کنند که می تواند آسیب سلولی را کاهش دهد و رشد مو را بهبود بخشد.

ما برخی از رایج ترین ادعاها را در زیر بررسی می کنیم.

 • کمک به سالم تر شدن پوست سر و مو

ویتامین E ممکن است به حمایت از پوست سر و موی سالم کمک کند، زیرا دارای اثرات آنتی اکسیدانی طبیعی مورد اعتماد است که می تواند به حفظ رشد مو کمک کند. خواص آنتی اکسیدانی این ویتامین می تواند به کاهش میزان استرس اکسیداتیو و رادیکال های آزاد که باعث تجزیه سلول های فولیکول مو در پوست سر افراد می شود، کمک کند.

 • کمک به جلوگیری از ریزش مو

شواهد محدودی برای حمایت از این ادعا وجود دارد که ویتامین E می تواند به جلوگیری از ریزش مو کمک کند. یک مطالعه تحقیقاتی کوچک منبع معتبر با استفاده از مجموع 38 داوطلب که ریزش مو را تجربه کردند، نقش ویتامین E را در جلوگیری از این ریزش بررسی کرد. این مطالعه نشان داد که یکی از اجزای ویتامین E باعث بهبود رشد موی داوطلبان در مقایسه با دارونما شد.

هنوز تحقیقات بیشتری برای تعیین اینکه ویتامین E بر ریزش مو تأثیر می گذارد، لازم است.

کمک به جلوگیری از ریزش مو

 • افزایش درخشندگی مو

به گفته برخی از افراد، ویتامین E می تواند به درخشش دوباره ای که مو در نتیجه آسیب از دست می دهد کمک کند. مواد شیمیایی، گرما و سایر محصولات حالت دهنده همگی می توانند به مو آسیب برسانند.

فرد می تواند با استفاده از روغن هایی که لایه محافظتی اضافی برای پوست و مو ایجاد می کند، درخشش را بازیابی کند. بسیاری از تولید کنندگان ویتامین E را به محصولات خود اضافه می کنند تا درخشندگی را بازیابی کنند.

تحقیقات محدودی در مورد تأثیر ویتامین E در براق‌تر کردن مجدد موها وجود دارد.

افزایش درخشندگی مو

نحوه استفاده یا دریافت ویتامین E برای مو

ویتامین E یک ماده مغذی طبیعی است که در برخی غذاها وجود دارد. مردم همچنین می توانند آن را در مکمل ها و سایر محصولات پیدا کنند.

افراد می توانند از روش های زیر برای افزایش مصرف ویتامین E یا استفاده بیشتر از این ویتامین به مو و پوست سر استفاده کنند:

 • شامپو و سایر محصولات مو

چندین شامپو و نرم‌کننده حاوی ویتامین E هستند. افراد می توانند مانند محصولات معمولی موهای خود را با شامپو و نرم‌کننده غنی شده با ویتامین E بشویند.

هنگام استفاده از محصولات و مکمل های خاص، رعایت دستورالعمل های روی برچسب اطلاعات ضروری است.

باز هم، شایان ذکر است که شواهد کمی برای حمایت از اثربخشی آنها در تقویت سلامت مو وجود دارد.

ویتامین E در چندین نوع غذا وجود دارد. این شامل:

 • سبزیجات
 • آجیل و دانه ها
 • روغن سبزیجات
 • غلات صبحانه غنی شده

ویتامین E در چندین نوع غذا وجود دارد. این شامل:

برای افزایش مصرف ویتامین E، افراد می توانند غذاهایی بخورند که به طور طبیعی سرشار از این ویتامین هستند. برخی از منابع غذایی خوب منبع مورد اعتماد ویتامین E عبارتند از:

1 قاشق غذاخوری روغن جوانه گندم – 20.3 میلی گرم

1 اونس (اونس) دانه آفتابگردان بو داده خشک – 7.4 میلی گرم

1 اونس بادام بو داده خشک – 6.8 میلی گرم

2 قاشق غذاخوری کره بادام زمینی – 2.9 میلی گرم

نصف فنجان اسفناج آب‌پز – 1.9 میلی گرم

نصف فنجان بروکلی آب‌پز – 1.2 میلی گرم

کارشناسان به طور کلی افزایش مصرف غذاهای حاوی ویتامین E را ایمن می‌دانند.

 • استفاده از مکمل ها

مکمل های ویتامین E اغلب در فروشگاه های تخصصی و بخش داروخانه های فروشگاه های مختلف موجود است. افرادی که ویتامین E مصرف می کنند باید همیشه آن را طبق دستورالعمل استفاده کنند. آنها همچنین باید آن را با غذا مصرف کنند زیرا این ویتامین محلول در چربی است.

مکمل‌ها حاوی فرم مصنوعی ویتامین E هستند. طبق گفته‌های دفتر مکمل‌های غذایی (ODS)، افراد برای دریافت فواید مشابه برای سلامتی به حدود 50 درصد منبع مطمئن بیشتر ویتامین E مصنوعی نسبت به ویتامین E طبیعی نیاز دارند.

بهتر است قبل از مصرف مکمل های ویتامین E با پزشک مشورت کنید زیرا مصرف بیش از حد ویتامین E ممکن است مضر باشد.

استفاده از مکمل ها

 • روغن های ویتامین E

روغن‌های خاصی حاوی تزریق ویتامین E هستند. اگر کارخانه‌ها قبلاً آنها را رقیق نکرده‌اند، مردم باید این روغن‌ها را با روغن حامل مخلوط کنند. این به جلوگیری از تحریک پوست کمک می کند. اگرچه ممکن است روغن های ویتامین E را مستقیماً روی پوست سر ماساژ دهید، روغن های تزریق شده ممکن است بهترین انتخاب برای اکثر افراد نباشند زیرا گران هستند و استفاده از آنها دشوار است.

برای استفاده حداکثری از خواص ویتامین E برای مو از طریق روغن:

 • آن را روی پوست سر خود ماساژ دهید.
 • موهایتان را به آرامی با یک شانه دندانه پهن شانه کنید.
 • اجازه دهید روغن حداقل 15 دقیقه بر روی سر بماند.
 • وقتی کارتان تمام شد، روغن موهایتان را با یک شامپوی معمولی بشویید.
 • می‌توانید از یک نرم‌کننده هم برای مرطوب‌تر کردن موهایتان استفاده کنید.

آیا خطرات یا عوارض جانبی مصرف ویتامین E وجود دارد؟

دانشمندان هنوز در حال بررسی اثرات ویتامین E بر سلامت هستند. با توجه به منبع ODSTrusted، مطالعات نشان می دهد که ویتامین E در پیشگیری یا درمان سرطان مؤثر نیست. این سازمان همچنین خاطرنشان کرد که ویتامین E در برابر بیماری قلبی محافظت نمی کند.

مصرف مکمل های ویتامین E ممکن است برای سلامتی مضر باشد زیرا می تواند با برخی داروها از جمله شیمی درمانی تداخل داشته باشد.

همچنین ممکن است فرد با استفاده از مکمل ها ویتامین E بیش از حد دریافت کند. بنابراین، پیروی از توصیه سازنده یا پزشک در مورد دوز ضروری است.

این بدان معنا نیست که ویتامین E یک ماده مغذی مهم برای سلامت کلی پوست و مو نیست. بسیاری از تولیدکنندگان سلامت و زیبایی از ویتامین E در محصولات آرایشی و موی خود استفاده می کنند تا به سلامت پوست و مو کمک کنند.

اگرچه بسیاری بر این باورند که این ویتامین مفید است، افزودن ویتامین E به محصولات پوستی بدون منتقد نیست. به عنوان مثال، مطالعه‌ای در سال 2016، نقش ویتامین E در پوست را بررسی کرد و به این نتیجه رسید که تعیین اثرات دقیق ویتامین E بر پوست و مو دشوار است.

نویسندگان معتقدند که تحقیقات بیشتری برای تایید دوزهای مناسب و اثبات اثربخشی کلی ویتامین E ضروری است.

همانطور که گفته شد…

شکی نیست که ویتامین E یک ماده مغذی مهم است که بدن به آن نیاز دارد. یک فرد معمولاً می تواند نیاز روزانه خود را بدون رژیم غذایی یا مکمل های خاص تامین کند.

دانشمندان باید تحقیقات بیشتری را انجام دهند تا مشخص شود ویتامین E دقیقا چه کاری برای مو انجام می دهد.

لینک مرجع:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/322836

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *