مراقبت از بدن

اسانس های کاهش دهنده اضطراب

اسانس های کاهش دهنده اضطراب

اسانس ها مایعات معطری هستند که تولیدکنندگان از گیاهان، گل ها و میوه ها می گیرند. تحقیقات نشان می دهد که رایحه درمانی با برخی از روغن های ضروری ممکن است به تقویت آرامش و تسکین اضطراب کمک کند.

در این مقاله، به بررسی اسانس های کاهش دهنده اضطراب می پردازیم.

اسانس های کاهش دهنده اضطراب

به بررسی برخی از اسانس های کاهش دهنده اضطراب و آرامش پخش می پردازیم.

نارنج

اسانس نارنج برگاموت از درخت ترنج مرکبات بدست می آید. تولیدکنندگان روغن را با فشار سرد پوست نارنج استخراج می کنند. نارنج  یک روغن آروماتراپی محبوب برای تسکین اضطراب است. مطالعات نشان داد که در مقایسه با استنشاق بخار آب، رایحه درمانی با اسانس نارنج باعث کاهش اضطراب در افرادی که منتظر جراحی جزئی هستند، می شود.

نارنج

بابونه

تولیدکنندگان از تقطیر با بخار آب برای استخراج اسانس خوشبو از گل های این گیاه استفاده می کنند. به گفته موسسه ملی سرطان، یک کارآزمایی بالینی 2 هفته ای اثرات ماساژ با روغن بابونه رومی را در افراد مبتلا به سرطان بررسی کرد. این مطالعه نشان داد که ماساژ با این روغن رقیق شده بیش از ماساژ به تنهایی به کاهش اضطراب و سایر علائم کمک می کند.

بابونه

مریم گلی (کلاری سیج)

مریم گلی یک گیاه دارویی است که بسیاری از مردم بر این باورند که دارای خواص تسکین دهنده اضطراب است. یک مطالعه کوچک در سال 2013، اثرات اسانس را در 34 زن مبتلا به بی اختیاری ادرار بررسی کرد. شرکت کنندگان در حین معاینه مثانه، اسانس مریم گلی، اسطوخودوس یا بادام را استنشاق کردند.

این مطالعه نشان داد که در مقایسه با افرادی که اسانس اسطوخودوس و بادام را استنشاق کردند، شرکت کنندگانی که روغن مریم گلی کلاری را استنشاق کردند، کاهش قابل توجهی در فشار خون و تعداد تنفس داشتند.

محققان به این نتیجه رسیدند که استنشاق روغن مریم گلی ممکن است به فرد در هنگام معاینه مثانه کمک کند تا آرام شود.

مریم گلی (کلاری سیج)

اسطوخودوس

Lavandula angustifolia  گیاهی گلدار بنفش با رایحه معطر است. آروماتراپی‌ها معمولاً از اسانس‌های اسطوخودوس استفاده می‌کنند و ادعا می‌کنند که این روغن‌ها دارای خواص ضد التهابی، آرامش‌بخش عضلات و تسکین اضطراب هستند.

بر اساس بررسی، چندین کارآزمایی بالینی نشان می دهد که رایحه درمانی با روغن اسطوخودوس می تواند به کاهش اضطراب قبل از عمل جراحی و عمل های زیبایی و همچنین در طول اقامت در بخش مراقبت های ویژه کمک کند. با این حال، نویسندگان بر محدودیت های پایگاه شواهد فعلی نیز تاکید کردند.

اسطوخودوس

لیمو

اسانس پوست یا برگ لیمو دارای رایحه مرکبات غنی است. مطالعات نشان می‌دهد که قرار گرفتن در معرض روغن لیمو ممکن است یک اثر تسکین دهنده اضطراب داشته باشد. با این حال، مطالعه دیگری نشان می دهد که قرار گرفتن مداوم در معرض روغن لیمو تأثیر معکوس دارد و ممکن است باعث واکنش استرس زا شود.

بنابراین، ممکن است برای افراد بهتر باشد که از روغن لیمو در دوزهای کمتر یا برای مدت زمان کوتاه‌تر استفاده کنند. همچنین شایان ذکر است که اسانس مرکبات باعث افزایش حساسیت به نور خورشید می شود. هنگام استفاده از اسانس لیمو، فرد باید از پوست خود در برابر نور خورشید محافظت کند.

لیمو

نرولی

اسانس نرولی یا اسانس شکوفه پرتقال از درخت پرتقال تلخ یا Citrus aurantium می آید. تولید کنندگان معمولا روغن را از شکوفه های این درخت استخراج می کنند. رایحه روغن شیرین و مرکباتی است و ممکن است خاصیت تسکین دهنده اضطراب داشته باشد. تحقیقات نشان می دهد که رایحه درمانی با روغن نرولی اثر آرام بخشی دارد و می تواند به درمان بی خوابی کمک کند.

گل سرخ

برخی از مطالعات نشان می‌دهند که اسانس‌های گل‌های گل رز ممکن است برای اضطراب مفید باشد. در زمان کوتاه به کاهش استرس در فرد کمک قابل توجه کند.

گل سرخ

اسانس های دیگر

کالج آمریکایی علوم مراقبت های بهداشتی برخی روغن های ضروری دیگر را برای تسکین اضطراب و بهبود خلق و خوی توصیه می کند.

اگرچه شواهد علمی کمی برای حمایت از این ادعاها وجود دارد، برخی افراد ممکن است رایحه درمانی با این روغن ها را مفید بدانند.

این اسانس ها عبارتند از:

 • ریحان
 • شمعدانی
 • گریپ فروت

نحوه استفاده از اسانس ها

اسانس ها روغن های بسیار خالص و غلیظی هستند. بسیاری از این روغن ها سمی و غیر خوراکی هستند. اکثر تولیدکنندگان رقیق کردن روغن های ضروری را با روغن حامل مانند روغن زیتون یا روغن بادام شیرین توصیه می کنند. همیشه قبل از استفاده برچسب را بخوانید و دستورالعمل های مربوط به رقیق کردن روغن را به دقت دنبال کنید.

همچنین ممکن است فردی بخواهد قبل از استفاده از روغن‌ها روی پوست، آزمایش پچ انجام دهد. برخی روغن ها ممکن است لکه دار شوند یا باعث تحریک پوست یا واکنش آلرژیک شوند.

چندین روش مختلف وجود دارد که فرد می تواند از روغن های ضروری رقیق شده استفاده کند، مانند:

 • استفاده از روغن ها در دیفیوزرهای مخصوص
 • ماساژ دادن روغن ها روی پوست
 • مخلوط کردن روغن ها با نمک حمام یا لوسیون

مخلوط کردن روغن

ممکن است شخصی بخواهد با ترکیب اسانس ها برای ایجاد عطرها و اثرات متفاوت آزمایش کند. برای مثال، یک فرد می‌تواند اسانس‌های ترنج، کندر و اسطوخودوس را با روغن حامل مخلوط کند. یکی دیگر از گزینه های ترکیبی، مخلوط کردن روغن ترنج و اسطوخودوس با روغن حامل است.

طبق یک بررسی، رایحه درمانی استنشاقی با ترکیبی از اسانس های گل رز و اسطوخودوس به کاهش اضطراب در گروهی از دانشجویان کمک کرد.

ریسک ها و ملاحظات

اسانس های خالص بسیار غلیظ هستند و بسیاری از آنها به طور بالقوه سمی هستند. به همین دلیل، رقیق کردن آنها در روغن حامل قبل از استفاده ضروری است.

رقیق کردن روغن احتمال تحریک پوست، چشم یا ریه های فرد را کاهش می دهد. فرد هرگز نباید اسانس های رقیق نشده را به پوست یا چشم تماس مستقیم پیدا کند.

علائم تحریک پوست یا واکنش آلرژیک به یک اسانس می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • پوست لکه دار
 • خارش
 • درد
 • سرخی

ریسک ها و ملاحظات

قبل از استفاده از اسانس رقیق شده روی پوست، به طور کلی بهتر است آن را روی قسمت کوچکی از پوست آزمایش کنید. در صورت بروز واکنش، پوست را با آب گرم و صابون تمیز کنید و استفاده از روغن را متوقف کنید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

برخی از افراد ممکن است متوجه شوند که روغن‌های ضروری می‌توانند به تقویت آرامش و کاهش استرس کمک کنند.

با این حال، اضطراب مزمن می تواند بر سلامت روحی و جسمی فرد تأثیر منفی بگذارد. اگر اضطراب باعث ناراحتی قابل توجه یا اختلال در برنامه روزانه فرد شود، ممکن است بخواهند به پزشک مراجعه کنند.

علائم اضطراب می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • مشکل در خوابیدن
 • تحریک پذیری
 • تنش عضلانی
 • اجتناب از مکان های عمومی
 • تمایل به ماندن در خانه
 • مشکل در تمرکز

مداخلات زیادی وجود دارد که می تواند به فرد در مدیریت اضطراب کمک کند، از جمله:

 • روان درمانی، مانند مشاوره و درمان شناختی رفتاری
 • داروها
 • تکنیک های آرامش بخش، مانند مدیتیشن، تمرکز حواس و یوگا
 • تغییرات سبک زندگی، مانند اجتناب از استرس و ورزش منظم

همانطور که گفته شد…

اسانس ها مایعات معطری هستند که تولیدکنندگان از طیف وسیعی از گیاهان استخراج می کنند. بسیاری از مردم متوجه می شوند که رایحه درمانی با روغن های ضروری خاص می تواند به تقویت آرامش و تسکین استرس و اضطراب کمک کند.

با این حال، بیشتر شواهد علمی برای حمایت از خواص تسکین اضطراب اسانس ها کافی نیست و برای تایید و درک بهتر این یافته ها، محققان باید مطالعات گسترده تری را روی انسان انجام دهند.

هنگام استفاده از روغن های ضروری، لازم است که ابتدا آنها را در روغن حامل مناسب رقیق کنید. روغن‌ها گاهی اوقات می‌توانند باعث تحریک پوست یا واکنش‌های آلرژیک شوند، بنابراین فرد باید آن‌ها را روی قسمت کوچکی از پوست قبل از استفاده از آن‌ها در مناطق بزرگ‌تر آزمایش کند.

لینک مرجع:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/324478#_noHeaderPrefixedContent

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *