مراقبت از بدن

هر آنچه باید در مورد آلرژی غذایی بدانیم

هر آنچه باید در مورد آلرژی غذایی بدانیم

در افراد مبتلا به آلرژی غذایی، سیستم ایمنی بدن به پروتئین‌های خاص موجود در غذا واکنش نشان می‌دهد به گونه ای که پاتوژن‌های مضری مانند باکتری‌ها، انگل‌ها یا ویروس‌ها هستند.

مؤسسه ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی تخمین می‌زند که آلرژی غذایی 4 درصد از بزرگسالان و 5 درصد از کودکان را در ایالات متحده تحت تأثیر قرار می‌دهد.

تعداد آلرژی های غذایی گزارش شده در سال های اخیر افزایش یافته است. به عنوان مثال، شیوع آلرژی به بادام زمینی در بین کودکان گزارش شده است که طی 10 سال دو برابر شده است.

اکثر آلرژی های غذایی در دوران کودکی ایجاد می شود و کودکان عموماً از آن ها بیشتر می شوند، اگرچه همیشه به این شکل نیست. آلرژی غذایی نیز می تواند در بزرگسالی ایجاد شود، اما این نادرتر است.

در این مقاله به علائم، محرک ها و درمان آلرژی غذایی می پردازیم.

علائم آلرژی غذایی

علائم می تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد و هر فرد را متفاوت تحت تاثیر قرار دهد.

هر فردی تمام علائم احتمالی را تجربه نخواهد کرد و هر واکنش ممکن است کمی متفاوت باشد. با این حال، علائم و نشانه های رایج عبارتند از:

 • سوزن سوزن شدن در دهان
 • احساس سوزش در لب ها و دهان
 • تورم صورت
 • بثورات پوستی که به عنوان کهیر شناخته می شود.
 • خس خس سینه
 • حالت تهوع یا استفراغ
 • اسهال
 • آبریزش بینی و چشم
 • علائم آنافیلاکسی (آنافیلاکسی یک واکنش آلرژیک شدید و سیستمیک است. معمولاً بلافاصله پس از قرار گرفتن در معرض آلرژن خاص رخ می دهد، اما گاهی اوقات ممکن است چند ساعت طول بکشد تا ایجاد شود.)

علائم آلرژی غذایی

علائم و نشانه ها معمولاً به سرعت ظاهر می شوند و به سرعت بدتر می شوند. آن ها ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • کاهش سریع فشار خون
 • ترس یا احساس دلهره
 • خارش گلو و گزگز
 • حالت تهوع
 • مشکلات تنفسی، مانند خس خس سینه یا تنگی نفس، که اغلب به تدریج بدتر می شوند.
 • خارش پوست، یا بثوراتی که ممکن است به سرعت گسترش یابد و قسمت اعظم بدن را بپوشاند.
 • عطسه کردن
 • آبریزش بینی و چشم
 • ضربان قلب سریع که به عنوان تاکی کاردی شناخته می شود.
 • تورم سریع گلو، لب ها، صورت و دهان
 • استفراغ
 • از دست دادن هوشیاری

محرک های رایج آلرژی غذایی

رایج ترین غذاهای آلرژی زا حدود 90٪ همه آلرژی های غذایی را تشکیل می دهند و مردم معمولاً آنها را به عنوان “هشت آلرژن بزرگ” می نامند. این غذاها عبارتند از:

 • تخم مرغ
 • ماهی
 • شیر
 • آجیل، از جمله فندق، گردو، بادام هندی و پسته
 • بادام زمینی 
 • صدف، از جمله میگو، خرچنگ 
 • سویا
 • گندم

محرک های رایج آلرژی غذایی

تشخیص آلرژی غذایی

برای تشخیص آلرژی، پزشک از فرد در مورد واکنش او به غذا می پرسد. از جمله سوالاتی که پزشک می خواهد بدانند:

 • چه علائمی رخ می دهد؟
 • چه مدت طول می کشد تا واکنش شروع شود؟
 • کدام غذاها باعث آن می شوند؟
 • آیا غذا پخته شده است؟

پزشک همچنین به سایر آلرژی‌های موجود، مانند آلرژی‌های فصلی یا آسم، و سابقه خانوادگی آلرژی فرد سوالاتی خواهد پرسید.

آزمایش‌های زیر می‌تواند به پزشک در تشخیص آلرژی غذایی کمک کند:

تست پریک پوست: یک متخصص مراقبت های بهداشتی غذاهای رقیق شده را روی بازوی فرد قرار می دهد و پوست را به آرامی سوراخ می کند. هر واکنشی مانند خارش، تورم یا قرمزی نشان دهنده این است که فرد ممکن است آلرژی داشته باشد. افراد ممکن است نیاز داشته باشند این آزمایش را چندین بار تکرار کنند.

تست پریک پوست

آزمایش خون: این آزمایش وجود آنتی بادی هایی را بررسی می کند که مخصوص پروتئین های غذایی خاص هستند و می توانند نشان دهنده آلرژی باشند.

یادداشت غذایی: فرد هر چیزی را که می خورد یادداشت می کند و در صورت بروز علائم آن را شرح می دهد.

چالش غذای خوراکی تحت نظارت پزشک: این علمی ترین روش برای تشخیص دقیق آلرژی غذایی است. پزشک یک آلرژن غذایی مشکوک را در مقادیر فزاینده به فرد می دهد و علائم را تحت نظارت دقیق تحت نظر دارد. این روش احتمال واکنش های روانی را از بین می برد.

چه چیزی باعث آلرژی غذایی می شود؟

در افراد مبتلا به آلرژی غذایی، سیستم ایمنی با پروتئین خاصی در غذا به عنوان یک ماده مضر برخورد می کند که ممکن است باعث بیماری شود. با تولید آنتی بادی های IgE که در حمله به این پروتئین نقش دارند، پاسخ می دهد.

هنگامی که فرد دوباره همان غذا را می خورد، آنتی بادی ها آماده هستند، بنابراین سیستم ایمنی بلافاصله با ترشح هیستامین و سایر مواد شیمیایی در جریان خون واکنش نشان می دهد. این مواد شیمیایی باعث بروز علائم آلرژی غذایی می شوند.

هیستامین باعث انبساط عروق خونی و ملتهب یا متورم شدن پوست می شود. همچنین روی اعصاب اثر می گذارد و باعث می شود پوست احساس خارش کند. بینی ممکن است مخاط بیشتری تولید کند و در نتیجه باعث خارش، سوزش و جاری شدن بینی شود.

چه کسانی در معرض خطر آلرژی غذایی هستند؟

هر کسی ممکن است آلرژی غذایی را تجربه کند، اما برخی از عوامل خطر احتمال ابتلا به آن را افزایش می‌دهند:

سابقه خانوادگی: آلرژی غذایی می تواند در خانواده ها ایجاد شود. اگر اعضای نزدیک خانواده آسم یا هر گونه بیماری آلرژیک از جمله آلرژی غذایی، اگزما و آلرژی فصلی داشته باشند، احتمال ابتلای فرد به آلرژی غذایی بیشتر است.

سایر شرایط آلرژیک: کودکی که یک بیماری آلرژیک دارد اغلب به موارد دیگر نیز مبتلا می شود. این شرایط شامل آلرژی غذایی، آسم و آلرژی فصلی است.

تجربیات اولیه: تحقیقات نشان داده است که نوزادانی که با زایمان سزارین به دنیا می آیند بیشتر در معرض ابتلا به آلرژی غذایی هستند. معرفی آلرژن های رایج مانند بادام زمینی در اوایل زندگی می تواند خطر ابتلا به آلرژی های غذایی را کاهش دهد.

باکتری های روده: برخی تحقیقات نشان می دهد که افراد مبتلا به آلرژی فصلی، باکتری های روده را تغییر داده اند. به طور خاص، آنها دارای سطوح بالاتری از Bacteroidales  و سطوح پایین‌تری از سویه‌های Clostridiales هستند. دانشمندان در تلاشند تا تعیین کنند که آیا تأثیر باکتری های روده می تواند به درمان یا پیشگیری از آلرژی کمک کند.

چرا برخی افراد واکنش های آلرژیک دارند؟

به نظر می رسد آلرژی غذایی در حال افزایش است. به عنوان مثال، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری می گوید که در میان کودکان، “شیوع آلرژی های غذایی از 3.4٪ در سال 1997-1999 به 5.1٪ در سال های 2009-2011 افزایش یافته است.”

محققان مطمئن نیستند که چرا اعداد در حال افزایش هستند، اما برخی نظریه ها وجود دارد:

رژیم غذایی: تغییرات در عادات غذایی در کشورهای غربی مانند مصرف کمتر چربی های حیوانی و مصرف بیشتر چربی های گیاهی ممکن است علت باشد.

آنتی اکسیدان ها: بیشتر مردم نسبت به نسل های قبلی مقادیر کمتری میوه و سبزیجات تازه می خورند. این غذاها سرشار از آنتی اکسیدان هستند که به محافظت در برابر آسیب سلولی کمک می کند. برخی از تحقیقات نشان می دهد که مصرف کمتر آنتی اکسیدان ممکن است با آلرژی مرتبط باشد.

ویتامین D: شیوع آلرژی غذایی در کشورهای دورتر از خط استوا، جایی که نور خورشید کمتر است (منبع مهم ویتامین D)، بیشتر است. پیشنهاد این است که مصرف کم ویتامین D ممکن است منجر به افزایش خطر آلرژی غذایی شود.

همچنین این نظریه اشاره می کند که بسیاری از کودکان در حال حاضر در محیط های استریل با قرار گرفتن در معرض میکروب ها بسیار کمتر رشد می کنند. کشورهای توسعه یافته که در آن ها مردم تمایل بیشتری به استفاده از محصولات آنتی باکتریال دارند و کمتر در معرض باکتری های سالم در محیط قرار می گیرند، میزان آلرژی غذایی به طور قابل توجهی بالاتر است.

با این حال، همه موارد فوق تئوری هستند و هیچ مدرک قانع کننده ای برای حمایت از آن ها وجود ندارد.

درمان آلرژی غذایی

روش سنتی برای مدیریت آلرژی غذایی اجتناب از غذایی است که باعث واکنش می شود. افراد همچنین می توانند علائم یک واکنش را هنگام بروز درمان کنند.

ایمونوتراپی خوراکی یک روش نسبتا جدید و تحقیقاتی برای مدیریت آلرژی غذایی است. این شامل دادن مقادیر فزاینده ای از یک آلرژن به فرد برای افزایش آستانه ای است که باعث ایجاد واکنش می شود.

ایمونوتراپی خوراکی برای همه غذاها در دسترس نیست، اما سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) درمانی را برای آلرژی به بادام زمینی به نام پالفورزیا تایید کرده است.

حذف ممکن است نه تنها شامل نخوردن غذای خاص باشد، بلکه هرگز آن را استنشاق نکنید، آن را لمس نکنید، یا غذاهایی را که آثاری از آن در داخل آن وجود دارد، نخورید. کارد و چنگال، ظروف، سطوح پخت و پز، و تخته های خرد کردن نیز ممکن است لازم باشد که عاری از مواد حساسیت زا باشند.

زمانی که فرد در یک رژیم غذایی حذفی قرار می گیرد، ممکن است لازم باشد به دنبال منابع دیگر مواد مغذی خاص باشد. به عنوان مثال، شیر یک منبع رایج کلسیم و پروتئین است، بنابراین افرادی که آن را از رژیم غذایی خود حذف می کنند باید اطمینان حاصل کنند که این مواد مغذی را از سایر غذاها دریافت می کنند.

مردم باید برچسب مواد غذایی و نوشیدنی را با دقت بخوانند. حتی برخی از صابون‌ها، غذاهای حیوانات خانگی و چسب‌ها ممکن است آثاری از حساسیت‌زای غذایی داشته باشند.

دارو برای مواقع اضطراری

 

دارو برای مواقع اضطراری

داروهای زیر در صورت بروز واکنش آلرژیک مفید هستند:

آنتی هیستامین ها

اینها به شکل ژل، مایع یا قرص هستند. آنها معمولا برای افرادی که علائم آلرژی غذایی خفیف یا متوسط دارند مؤثر هستند. هیستامین ها مواد شیمیایی هستند که بیشتر علائم آلرژی را ایجاد می کنند و آنتی هیستامین ها اثرات آنها را مسدود می کنند.

اپی نفرین (آدرنالین)

این درمان برای افرادی است که آلرژی غذایی دارند که ممکن است منجر به آنافیلاکسی شود. اپی نفرین با انقباض رگ های خونی فشار خون را بالا نگه می دارد. همچنین راه های هوایی را شل می کند.

افرادی که واکنش های آلرژیک شدید داشته اند باید همیشه یک تزریق خودکار اپی نفرین مانند EpiPen، EpiPen Jr.، Twinject یا Auvi-Q همراه داشته باشند.

 

همانطور که گفته شد…

آلرژی های غذایی در ایالات متحده نسبتاً رایج است و میزان آنها در حال افزایش است. آنها در دوران کودکی شایع هستند و بسیاری از کودکان قبل از بزرگسالی آنها را تجربه می کنند.

شایع ترین آلرژی های غذایی در کودکان شامل تخم مرغ، شیر و بادام زمینی است. علائم می تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد.

هیچ درمان سنتی برای آلرژی غذایی وجود نداشته است، اما ایمونوتراپی خوراکی امیدی را ایجاد می کند و افراد می توانند علائم را در صورت بروز درمان کنند. اجتناب از محصولات حاوی آلرژن به افراد امکان می دهد از بروز واکنش ها جلوگیری کنند.

لینک مرجع:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/14384

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *