مراقبت از پوست

درد بافت اسکار (جای زخم) و درمان آن

درد بافت اسکار (جای زخم) و درمان آن

بافت اسکار(جای زخم) زمانی تشکیل می شود که بدن از زخم بهبود می یابد. با این حال، بافت اسکار (جای زخم) مشابه بافت پوست نیست. کشش کمتری دارد که ممکن است برای برخی افراد منجر به سفتی، محدودیت حرکت و درد شود.

درد بافت اسکار می تواند سال ها پس از آسیب یا جراحی رخ دهد. با این حال، گزینه های درمانی متعددی وجود دارد که ممکن است درد بافت اسکار را کاهش دهد.

در این مقاله، درد بافت اسکار (جای زخم) و درمان آن را بررسی خواهیم کرد.

بافت اسکار چیست؟

بافت اسکار بخشی از پاسخ طبیعی بدن به آسیب است. بدن ممکن است بافت اسکار را برای بهبود زخم رشد دهد، مانند:

  • سوختن
  • بریدن
  • برش جراحی

بافت اسکار خارجی ساختاری متفاوت از پوست دارد. در بافت اسکار، پروتئین های کلاژن در یک جهت رشد می کنند نه در یک الگوی چند جهته (همانطور که در پوست سالم انجام می شود). این ساختار باعث می‌شود بافت اسکار خاصیت ارتجاعی کمتری داشته باشد، که ممکن است باعث ایجاد احساس سفت شدن یا محدود کردن دامنه حرکت فرد شود.

بافت اسکار نیز ممکن است در داخل بدن ایجاد شود. به عنوان مثال، یک فرد ممکن است پس از انجام عمل جراحی تعویض زانو، بافت اسکار داخلی ایجاد کند.

بافت اسکار چیست؟

آیا بافت اسکار می تواند باعث درد شود؟

بافت اسکار ممکن است از راه های مختلفی باعث ایجاد درد شود. گاهی اوقات، درد به دلیل سفتی پوست است که ممکن است حرکت آزادانه را دشوارتر کند.

در موارد دیگر، درد بافت اسکار به دلیل آسیب عصبی ناشی از آسیب اصلی رخ می دهد. اگر زخم عمیق بود و اعصاب یا تاندون ها را تحت تاثیر قرار می داد، ممکن است فرد علائم طولانی مدتی مانند درد یا بی حسی در ناحیه آسیب دیده داشته باشد.

برخی از افراد درد بافت اسکار را در نتیجه فیبروز تجربه می کنند، که زمانی رخ می دهد که بدن مقدار زیادی بافت اسکار رشد می کند. فیبروز باعث چسبندگی می شود که ممکن است منجر به درد مداوم، التهاب و از دست دادن عملکرد بافت یا مفصل شود.

فیبروبلاست ها که سلول هایی هستند که در طول رشد بافت اسکار تشکیل می شوند، مسئول فیبروز هستند. اگر فیبروبلاست ها به مرور زمان پاک نشوند، باعث التهاب طولانی مدت می شوند.

سایر علائم مرتبط با بافت اسکار شامل خارش، تورم و حساسیت است.

درد بافت اسکار سال ها بعد

هنگامی که یک فرد برای اولین بار دچار آسیب می شود، معمولاً به دلیل التهاب و آسیب به پوست درد را تجربه می کند. با این حال، این معمولا با گذشت زمان بهبود می یابد.

زمانی که بدن پس از آسیب بافت اسکار ایجاد می کند، فرد ممکن است تا مدت ها بعد درد بافت اسکار را تجربه نکند.

اسکارها ممکن است تا 1 سال طول بکشد تا به طور کامل بالغ شوند و چهار مرحله بهبود را طی کنند. این روند کند ممکن است توضیح دهد که چرا برخی افراد بلافاصله درد بافت اسکار را تجربه نمی کنند. در ابتدا، جای زخم ممکن است حداقل به نظر برسد، اما در طی 4 تا 6 هفته، جای زخم ممکن است بزرگتر یا برجسته، سفت و ضخیم شود.

در طی 2 تا 3 ماه آینده، جای زخم کوچک‌تر می‌شود و بیشتر با رنگ پوست فرد ترکیب می‌شود. علائمی که نشان می دهد اسکار بالغ است شامل رنگ روشن‌تر، حساسیت کمتر و بافت صاف تر می شود.

درمان های خانگی

درمان‌های خانگی می‌توانند به فرد کمک کنند تا درد بافت اسکار را مدیریت یا کاهش دهد، تورم را کاهش دهد و بهبودی اسکار را تسریع کند. بسیاری از این تکنیک ها برای مؤثر بودن نیاز به استفاده منظم و مداوم دارند. آنها عبارتند از:

ماساژ: ماساژ دادن جای زخم در جهت جای زخم به مدت حداقل 10 دقیقه دو بار در روز ممکن است حساسیت را کاهش دهد. اگر جای زخم در محلی است که دسترسی به آن برای فرد دشوار است، یک ماساژ درمانگر می تواند کمک کند.

برنامه های ورزشی: یک برنامه ورزشی کنترل شده ممکن است به کاهش سفتی مفاصل به دلیل بافت اسکار کمک کند. انواع تمریناتی که کمک می کنند به محل اسکار بستگی دارد. یک فیزیوتراپیست ممکن است بتواند به کسی کمک کند تا بهترین رویکرد را برای او تشخیص دهد.

مرطوب‌کننده: استفاده از مرطوب‌کننده‌ها، مانند کاکائو یا کره شی، می‌تواند پوست را نرم نگه دارد، که گاهی به کاهش ناراحتی بافت اسکار کمک می‌کند. پزشکان معمولاً توصیه می کنند از مرطوب‌کننده هایی که حاوی عطر یا رایحه هستند اجتناب کنید، زیرا ممکن است پوست را تحریک کنند.

درمان های خانگی

ژل سیلیکون: فرد می تواند ورقه های ژل سیلیکونی یا مایع سیلیکونی رنگی را برای بهبود بافت اسکار خریداری کند. این محصولات به سطح پوست می‌چسبند، حتی اگر خمیده باشد. برای بهترین نتایج، افراد باید از ژل سیلیکون به مدت 12 تا 24 ساعت در روز به مدت 3 تا 6 ماه استفاده کنند. ژل سیکیلونی پرمانسی با فرمولاسیون پیشرفته بهتر گزینه و مؤثر ترین روش جهت پیشگیری و درمان انواع مختلف اسکار است.

لرزش: استفاده از دستگاه های لرزاننده مانند ماساژورهای الکترونیکی ممکن است به حساسیت زدایی اعصاب کمک کند و به کاهش درد کمک کند. با این حال، فرد باید چندین ماه از این تکنیک به صورت روزانه استفاده کند تا نتیجه را ببیند.

درمان پزشکی

اگر درد فردی با درمان خانگی بهبود نیابد، ممکن است بخواهد یکی از چندین روش پزشکی را امتحان کند که می تواند به کاهش ناراحتی کمک کند.

بهترین درمان به محل اسکار، سن و همچنین علائم فرد بستگی دارد. یک فرد باید همیشه در مورد خطرات و مزایای این درمان ها با پزشک خود صحبت کند.

برخی از درمان های پزشکی برای اسکار عبارتند از:

درم ابریژن: درم ابریژن روشی است که شامل استفاده از ابزار خاصی برای برداشتن بافت اسکار و تشویق رشد بافت جدید است. پس از درمان درم ابریژن، فرد ممکن است 5 تا 8 روز پس از عمل شاهد رشد بافت جدید باشد.

پیوند چربی: این روش شامل برداشتن چربی از ناحیه ای از بدن فرد، پردازش چربی و تزریق آن به زیر اسکار است. دانشمندان بر این باورند که چربی حاوی سلول های بنیادی است که می تواند به رشد بافت سالم کمک کند. این رشد جدید می تواند به کاهش سفتی پوست کمک کند، که ممکن است درد و خارش را کاهش دهد.

لیزر درمانی: لیزر درمانی شامل استفاده از لیزر تخصصی روی پوست است. لیزر به پوست نفوذ می کند و تولید کلاژن را برای بهبود زخم تحریک می کند. لیزر درمانی جای زخم را از بین نمی برد، اما می تواند درد و خارش را کاهش دهد و به طور بالقوه دامنه حرکتی فرد را بهبود بخشد.

درمان پزشکی

جراحی ترمیم اسکار: گاهی اوقات، اگر جای زخم عمیق و دردناک باشد، ممکن است فرد نیاز به جراحی اصلاح اسکار داشته باشد. جراحان معمولا این روش را فقط روی اسکارهای بالغ یا قدیمی انجام می دهند. اغلب، اسکارها روی مفاصل یا مناطقی هستند که حرکت فرد را مهار می‌کنند. پزشکان ممکن است پیوند پوست را انجام دهند.

 

همانطور که گفته شد…

بافت اسکار پس از آسیب ایجاد می شود و می تواند روی سطح پوست یا داخل بدن ایجاد شود. برای برخی افراد، بافت اسکار ممکن است باعث درد، سفتی، خارش یا مشکل در حرکت شود. با توجه به نحوه بلوغ بافت اسکار در طول زمان، این علائم ممکن است سال ها پس از آسیب رخ دهد.

کمک به بلوغ و بهبود بافت اسکار در خانه ممکن است این علائم را بهبود بخشد. فرد می‌تواند از ماساژ، مرطوب‌کننده‌ها و ژل سیلیکون در کنار سایر درمان‌های خانگی استفاده کند. اگر درد ادامه یابد و بافت اسکار حرکات فرد را مختل کند یا باعث درد شدید شود، پزشک ممکن است درمان اضافی مانند پیوند چربی یا جراحی اصلاح اسکار را توصیه کند.

لینک مرجع:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/scar-tissue-pain

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *